Zalain Krem Ne İşe Yarar? Faydaları, Fiyatı, Kullananlar

Zalain krem, cilt rahatsızlıkları arasında önde gelen ve ilerledikçe can sıkıcı bir hale gelen mantarların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Mantar tedavisinde etkili olan bu kremle ilgili, diğer merak edilen konuların başında; Zalain krem nedir? Ne işe yarar? Zalain krem nasıl kullanılır? Faydaları, yan etkileri, muadili, 2021 satış fiyatı ve zalain krem kullananlar ile yorumları gelmektedir. Bu yazımızda tüm bu konularda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zalain Krem Nedir?

Bu krem ayaklarda, ellerde, vücutta çıkan mantarlarda veya saç kıran, sakal mantarı, kandidiyaz ve tinea versicolor vb. enfeksiyon sonucu oluşan mantarların tedavilerinde kullanılmaktadır. Yetişkinlerde ve 12 yaş üzerinde olan çocuklarda kullanılmaktadır. Oral, intravajinal, rektal, dudak veya gözlerde kullanılmamalıdır.

Zalain Krem Ne için Kullanılır?

 • Erkeklerde genellikle sakal köklerinde oluşan mantar türü olan, tinae barbaenin tedavisinde,
 • Her yaş grubunda oluşan genellikle ellerde ortaya çıkan, tinea manumun tedavisi için,
 • Ayaklarda çıkan yaygın olan mantar enfeksiyonu olan, tinea pedis tedavisi için,
 • Bir mantar türü olan ve ciltte oluşmaya başladığında kahverengi lekelerin oluşmasına sebep olan, tinea versikolor tedavisi için,
 • Genellikle kollarda veya bacaklarda çıkan ve o bölgelerde yayılım gösteren mantar türü olan, tinea korporis tedavisi için,
 • Mantar türleri arasında en can sıkıcı olan kasıklarda meydana gelen mantar türü olan, tinea kruris tedavisi için,
 • Mantar türleri arasında en sıkıntılı olan, kandidiyaz tedavisi için zalain krem kullanılmaktadır.

ZALAİN KREM NASIL KULLANILIR?

Bu kremi cildinizde bulunan mantar enfeksiyonlu bölgeye ince bir katman halinde masaj yapar gibi sürmeniz gerek. Doktorun önereceği tedavi süreci kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ancak yaklaşık olarak tedavi süreci 14 gün sürmektedir.  Zalain kremi düzenli olarak kullanmanız gerek ve doktorunuzun size belirttiği şekil ve dozda kullanmanız gerekmektedir.  Zalain kremi bu şekilde kullandığınız takdirde kısa süre içerisinde vücudunuzda oluşan mantarın etkisi git gide azalmaya başlayacak.

ZALAİN KREM KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doktorunuzun size belirttiği şekilde, aşırıya kaçmadan kullanmanız gerekmektedir.

Sertakonazol gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kullanmaması gerek.

Cildinize topikal olarak uygulamış olduğunuz diğer mantar kremleri ile kullanılmaması gerek.

Krem sürüldükten sonra o bölgenin güneş ile temasından kaçınılmalıdır.

Kremi sürdükten sonra o bölgenin hava ile teması ile kesinlikle kesilmemelidir veya bandaj ile kapatılmamalıdır.

ZALAİN KREM GEBELİK

Uzmanların yapmış oldukları deneylerde yoğun bir şekilde kullanılmasına rağmen kanda herhangi bir zalain kremine rastlanmamıştır. Böyle olmasına rağmen kremi kullanmadan önce doktorunuz ile görüşmeli veya doktorunuzun tavsiyesi ile kullanmalısınız.

Zalain Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Zalain kremi kullanmadan önce kremi yazan doktorunuza almış olduğunuz bitkisel takviyeleri, krem veya ilaçları belirmeniz gerekmektedir. Ayrıca yakın bir zamanda geçirmiş olduğunuz herhangi cerrahi operasyon bulunuyorsa bunu doktorunuza belirtiniz.

Kremi reçete eden doktorun belirtmiş olduğu talimatları izleyerek ve içerisinde bulunan talimat kağıdını okuyarak kullanmalısınız. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız kremin dozajını düşürün, sorun hala devam ederse eğer kremi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

Kremi eğer açık yara, kuru, çatlamış, tahriş, güneş yanığı oluşan ciltlerde kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Kremi uygulamaya başlamadan öce ve uygulama sonrası kesinlikle ellerinizi sabunlu su ile yıkayın. Ayrıca tedavi olacak cildi temizleyip ve kurulayın.

Kremi kullandıktan sonra sürdüğününüz bölgeyi kesinlikle yıkamayın ve doktorunuz tarafından yönlendirilmediğiniz sürece enfeksiyonlu kısma başka bir krem veya ilaç kullanmayın.

Kremi göz, burun, kulak, ağız veya kulak bölgelerinde kesinlikle kullanmayın veya temas ettirmeyin. Teması halinde o bölgeyi bol su ile kremden arındırın. Eğer rahatsızlanmaya başlarsanız kesinlikle hastaneye gitmelisiniz.

ZALAİN KREM YAN ETKİLERİ

Bazı kişileri cildi hassas olduğundan dolayı kremin içerisinde bulundurduğu ana veya yardımcı maddelere karşı çeşitli reaksiyonlar göstermektedir. Bu durumlarda doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim. Kremin çok az rastlanan diğer yan etkileri;

 • Ciltte ara ara kızarıklık oluşup geri gitmesi,
 • Geçici renk tonu değişiklikleri,
 • Sürülen bölgenin hassaslaşması,
 • Derinin kuruması veya incelmesi,
 • Cildin çeşitli bölgelerinde su kabarcıklarının oluşması
 • Şiddetli kaşıntı
 • Yanma hissi

ZALAİN KREM FİYATI 2021

Doktorunuz tarafından reçete edilen bu krem Adeka tarafından üretilen bir kremdir. Krem 20 gr tüp olarak üretilmektedir fiyatı ise 16 TL’dir. Eğer reçete ile yazıldıysa size eczanelerden satın aldığınız takdirde SGK tarafından kremin ücreti ödenmektedir.

ZALAİN KREM MUADİLİ Kremin ana maddesi olan serakozanol nitrat olan bu krem ile aynı içeriğe sahip olan kremler;

 • FUGY Krem
 • TRAVAZOL Krem
 • EXELDERM Krem
 • OLY Krem
 • FUNGAJEN Krem

ZALAİN KREM KULLANANLAR (Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü, Kızlar Soruyor Yorumları)

Zalain Kremi vajinal sorun için kullandım, düzenli olarak kullandığımdan dolayı 2 günden sonra etkisini göstermeye başladı ve 1 hafta içerisinde sorunum ortadan kalktı ve sağlığıma kavuştum.

Vajinal kaşıntı sebebi ile doktora gittim ve bana reçete ile bu kremi yazdı, yaklaşık 5 – 6 gün boyunca düzenli olarak kullandıktan sonra kremin etkisini iyi bir şekilde görmeye başladım. Şikayetiniz geçse bile doktorunuz söylemediği sürece bırakmayın, şikayet geçtikten sonra doktorunuz ile görüşün.

Ayağımdaki mantar sebebi ile doktorun bana önermesi ile kullanmaya başladım ciddi anlamda iyi geldi. Ayak mantarımın geçmesi için kullanmadığım krem, losyon kalmadı bütün hepsinin içerisinde en etkili olan buydu.

Cildim aşırı hassas olduğundan dolayı oluşan mantarlar için tedavi gördüğüm kremler cildimde alerjik reaksiyonlara neden oldu. Zalain kremi kullanmaya başladığım süreden beridir böyle bir sorun ile henüz karşılaşmadım. Ayrıca mantar sebebi ile oluşan kaşıntımı da azaltmış durumda.

Gitmiş olduğum berberden sakalıma mantar bulaştı bu yüzden aşırı şiddetli bir kaşıntı sebebi ile doktora gittim, kremi kullanmaya başladığımdan beridir kaşıntımdan eser kalmadı doktor tavsiyesi ile kullanmanızı öneririm. Ancak kremi aldıktan sonra en az 2 hafta kullanmalısınız.

Cildimde çıkan mantar lekelerini azar azar giderse de aşırı bir kaşıntı yapıyor. Belki de bende yan etki yarattı bilemiyorum ancak bu kaşıntıdan bir türlü kurtulamadım.

Mantar kollarımda çıkmaya başladı aşırı kaşıntı ve yayılmasından dolayı hastaneye başvurdum. Doktorun önerisi üzerine bu kremi kullanmaya başladım, yaklaşık bir haftada yayılma ve kaşıntının etkisi azalmaya başladı.

Kremi ayaklarımda çıkan mantar sebebi ile kullanmaya başladım ve kısa sürede çok iyi etki gösterdi. Yan etkileri ise düzenli kullandığınız takdirde görülmemekte.

6 SORUDA ZALAİN KREM

Zalain Kremi kimler kullanabilir?

Kadın veya erkek her yaş grubunda ortaya çıkan mantar rahatsızlığı, direk temas yolu sebebi ile veya farklı yollardan bulaşıcı olabilmektedir. Bu hastalık yalnızca insanlar da değil hayvanlarda da görülmektedir. Hayvanlarda da direk temas veya başka sebeplerden dolayı bulaşıcı olabilir. Bundan dolayı, doktor tavsiyesi gözetiminde, mantar rahatsızlığı olan hastalar için zalain krem 12 yaş üstü kadın ve erkek bireyler tarafından kullanılabilir.

Zalain Krem kaç gün içerisinde etki göstermeye başlar?

İlaç talimat kağıdının üzerinde yazılanlara göre, ilk defa kullanıldığı zaman ciltteki şikayetleri hafifletmektedir. Bu bilgiye dayanarak kullanıcıların yapmış olduğu yorumları zalain krem etkisini 2 ila 7 gün içerisinde göstermektedir. Enfeksiyon tedavileri için verildiği takdirde şikayetler azaldıkça krem kullanımı bırakılmamalı tedavi süresi bitinceye kadar kullanılmalıdır.

Zalain Kremi pişik için kullanılması doğru mu?

Krem mantar enfeksiyonlarının tedavisi için üretilmiş bir kremdir. Pişik için kullanıldığı takdirde pişiği geçirme gibi herhangi bir etkisi bulunmayacaktır. Ek olarak 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması doğru değildir.

Zalain Krem egzama tedavisi için kullanılır mı?

Egzamanın birçok türü bulunmaktadır. Kremin talimat kağıdında egzama ile ilgili herhangi bir madde bulunmamaktadır. Ancak bazı egzama türleri mantara neden olduğundan,  zalain krem doktorlar tarafından yazılmaktadır.

Krem bebek emziren anneler tarafından kullanılır mı?

Uzmanların araştırmalarına göre bu kremi kullanan kişilerde kana karışma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ancak doktor tavsiyesi altında kullanılması önerilir.

Zalain Kremin farklı çeşidi var mı?

Adeka tarafından üretilen bu kremin Zalain vajinal tablet, zalain sprey ve zalain krem olarak 3 çeşidi bulunmaktadır.

Zalain vajinal tablet fiyatı = 14 TL

Zalain sprey fiyatı = 25 TL

Zalain krem fiyatı = 16 TL

*ÖNEMLİ: Sizler için sitemizde anlatmış olduğumuz bütün merhemler, kremler, sabunlar veya jelleri doktorunuzun size önermesi üzerine kullanmanızı tavsiye ederiz. Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ürün kullanıldığı zaman olası bir durumda sitemiz sorumlu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu