Yüz Şekline Göre Gözlük Modeli Seçimi

Birçok kişi için yüz şekline göre gözlük modeli seçimi oldukça zordur. Kendi yüz tipine en uygun modeli seçmek, hem yüzünüzün daha estetik görünmesini sağlamakta, hem de şıklığınızı tamamlayarak kendi stilinizi yansıtmaktadır.

Zorunlu nedenlerle ya da tamamen aksesuar olarak gözlük kullanıyorsanız gözlük seçiminin görüntünüzü ne kadar değiştirebileceğinin farkındasınız demektir. Gözlük seçerken yüz şeklinizi bilmek ve yüz şekline göre modeller seçmek hem uzun ve sıkıcı geçen gözlük modeli seçiminizi kısaltacak, hem de doğru alışveriş yapmanızı ve gözlüklerinizle daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda hem kadın hem erkekte en temel dört yüz tipi (Kare, yuvarlak, kalp, oval) için gözlük seçimi konusunda bilgiler vereceğiz;

Yüz şeklinizi bilmiyorsanız öncelikle resim galerisindeki tablodan faydalanarak yüz şeklinizi tespit edebilirsiniz. Genel olarak gözlük seçerken amacınız yüzünüzün daha orantılı gözükmesini sağlamak olacaktır.

Kare Yüze Uygun Gözlük Modelleri

 • Özelliği: Boy ve genişlik olarak dengeli, alnın ve çene kemiğinin geniş ve köşeli olduğu yüz şeklini ifade eder.
 • Uygun Modeller: Kare yüz tipi için gözlük modeli seçerken yüzünüzdeki sert hatları yumuşatacak, yüzünüzü daha oval gösterecek gözlük modellerine yönelmelisiniz.

Ayrıca genişlik ile uzunluk arasındaki dengeyi oluşturmak için yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlamalısınız. Bunun için çerçeve modeli olarak oval ve yuvarlak tipte çerçeveleri tercih etmelisiniz. Çerçeve seçiminde genişliğe önem vermelisiniz. Yüzünüzün kare görünümünü daha güzel göstermek için geniş çerçeveli gözlükler işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle kaş çizginize vurgu yapan çerçeveleri denemeniz çenenizdeki sert ifadeyi yumuşatacaktır.

 • Kaçınılması Gereken Modeller: Sert köşeli, kare ve dikdörtgen modeller, dar ve uzun çerçeveler uygun olmayacaktır.
 • Örnek Ünlüler: Demi Moore, Brad Pitt, Paris Hilton, Keira Knightley, David Beckham

Yuvarlak Yüze Uygun Gözlük Modelleri

 • Özelliği: Yuvarlak yüz tipi, kavisli hatlara sahip, yanakların genellikle geniş olduğu, yüzün simetrisinin genişlik ve uzunluk oranı açısından birbirine yakın ölçülerde bulunduğu yüz şekline denmektedir.
 • Uygun Modeller: Yüzünüzün kavisli yapısını azaltacak köşeli detaylara sahip modelleri tercih etmelisiniz. Yanakların geniş görüntüsü yüzünüzü tombul gösteriyor olabilir, bu durumda sapları kalın ve renkli modellerden yardım alabilirsiniz. Bu modeller yüzünüzü daha uzun ve ince gösterecektir.
 • Kaçınılması Gereken Modeller: Yuvarlak modellerden uzak durmalısınız.
 • Örnek Ünlüler: Kate Winslet, Elijah Wood, Fergie, Kirsten Dunst

Kalp Yüz Şekline Uygun Gözlük Modelleri

 • Özelliği: Kalp yüz şekli genel olarak geniş alın, yüksek ve yuvarlak hatlı elmacık kemikleri ve ince bir çene ile tarif edilebilir.
 • Uygun Modeller: Bu yüz tipinde amaç gözlük takıldığında alındaki genişliğe ve çenedeki inceliğe daha fazla vurgu yapmamak ve bu bölgeleri daha dengeli göstermek olmalıdır. Bu nedenle alt kısmı geniş çerçevelere yönelmeniz doğru olacaktır. Alçak saplı modeller tercih ederseniz alnınızdaki genişliğin biraz daha kapandığını göreceksiniz.İnce çevresi olan sade modeller ile aviator modeli gözlükler yüz şekline uygun gözlük modelleri arasındadır.
 • Kaçınılması Gereken Modeller: Alnınıza daha çok vurgu yapacağı için üst kısmı çok geniş modelleri ve çok büyük, aşırı taşlı ve süslenmiş çerçeveleri tercih etmemelisiniz. Yüz şekliniz üçgense yine yukarıdaki tavsiyeleri kullanabilirsiniz.
 • Örnek Ünlüler: Michelle Pfeiffer, Justin Timberlake, Reese Witherspoon

Oval Yüze Uygun Gözlük Modelleri

 • Özelliği: Oval yüzde kavisli hatlar mevcuttur, fakat yüzün uzunluğu dengelidir ve çene alına göre biraz dardır. Elmacık kemikleri yukarıdadır. Oval yüz, ideal yüz şekli olarak kabul edilmektedir. Yüz şekli ile ilgili tavsiyeler genel olarak yüzü daha oval göstermeyi amaçlamaktadır.
 • Uygun Modeller: Eğer bu yüz şekline sahipseniz şanslısınız, yüzünüzde bir orantı olduğundan bu orantıyı koruyacak bütün modeller size yakışacaktır.
 • Kaçınılması Gereken Modeller: Çok büyük çerçeveleri ve yüzünüzdeki dengeyi bir yöne doğru bozacak abartılı modelleri tercih etmemelisiniz.
 • Örnek Ünlüler: Julia Roberts, Jude Law

Diğer yüz şekilleri için ise şu tavsiyelerde bulunabiliriz;

Dikdörtgen yüze sahip olanlar yüzlerindeki sert hatları ve uzunluğu azaltmak için kavisli detayları olan ve üçgene yakın (tabanı dar) modeller tercih edebilirler. Uzun yüzlüler ise alınlarını kapatacak üste doğru genişleyen, düşük saplı modelleri ve yüzlerinden biraz daha geniş modelleri tercih edebilirler. Elmas yüze sahip olanlar ise kaş çizgisine vurgu yapan, üst kenarı geniş, alt kısmı ise oval modeller tercih edebilirler.

Pufya.Com‘u takip ederek moda hakkında güncel bilgiler alın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu