Ylang Ylang Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullananlar

Cananga Odorata ağacının çiçeklerinden buharla damıtma yöntemiyle elde edilen ylang ylang yağı, esansiyel, uçucu bir yağdır. Güneydoğu Asya ülkeleri olan, Hindistan, Filipinler, Endonezya, Madagaskar, Molucca adaları gibi ülkelerde yetişen ylang ylang çiçeği, sakinleştirici, zihni dengeleyen, ruh halini iyileştiren bir etkiye sahiptir. Son dönemde oldukça popüler olan ylang ylang yağı ile ilgili, en çok merak edilen konular arasında, ylang ylang yağı nedir?  Ne işe yarar? Ylang ylang yağı nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? Ylang ylang yağı fiyatı ne kadar? gibi sorular gelmektedir.  Gelin hep beraber inceleyelim.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Ylang ylang yağı, tropikal bir bitki olan cananga odorata ağacının çiçeklerinden üretilen, insana iç huzuru, güven ve rahatlık veren esans etkili aromatik bir yağdır. Wellness, meditasyon ve aromaterapi gibi ruhsal dinginlik ve daha mutlu bir yaşam sunan alanlarda ylang ylang yağı vazgeçilmez unsurlardan birisidir.

Ylang ylang Filipinler’de geleneksel şifacılar tarafından yara, kesik ve yanıkları tedavi için kullanıldı. Ayrıca yılan ve böcek ısırıklarına karşı faydalı olduğuna inanılmaktaydı.  Endonezya’da ise çiçeğin aromasındaki afrodizyak bileşenlerden dolayı cinsel gücü arttırmak için kullanılmaktadır.

Günümüzde ise, kozmetik ve güzellik sektörüne olan ilginin artması, aromaterapi, masaj ve meditasyona ilginin yükselmesi ile, ylang ylang yağı, stres ve endişeyi ortadan kaldıran özellikleri ile en çok tercih edilen ve kullanılan yağlar arasındadır.

Ylang Ylang Çiçeğinin Hikayesi

Güneydoğu Asya’ya ait olan bir mitolojik efsane olan ylang ylang masalı şöyle anlatılır:

Başlangıçta, dünya ve gökyüzü henüz yeni ayrıldığında, bitkilerin çoğunda çiçek yoktu. Sadece yaprakları vardı. Yeşim imparatoru, güzellik tanrısına dünyayı süslemesini emretti. Bu emri uygulamak için harekete geçen güzellik tanrısı, sihirli fırçası ve koku sürahisi ile dünyayı güzel çiçeklerle süsledi.

Ancak sıra bu çiçeklere hangi kokuların verileceğine gelince tereddüt etti. Çünkü her çiçeğe yetecek kadar güzel koku yoktu.  Bu yüzden her çiçeğe sorular sorarak en güzel cevabı verene kokuları dağıtmaya karar verdi.

Gül çiçeğine sordu: “Güzel bir koku ile kutsanmış olsan, ne yapardın?” Gül, “Rüzgardan o kokuyu her yere yaymasını isterdim.” Bu cevaptan hoşlanan güzellik tanrısı, güle güçlü ve tatlı bir koku verdi.

Lotus çiçeğine aynı soruyu yöneltti. Lotus çiçeği de başını eğdi ve cevap verdi. “Bu kokuyu her ruha iyilik tohumunu yaymak için kullanırdım.” Bu yanıttan hoşlanan tanrı, ona narin bir parlaklık ve harika bir koku verdi.

Kardelen çiçeği ise “karanlıkta bile tanınmak için havayı güçlü bir kokuyla doldururdum.” dedi. Bu yüzden kardelene keskin güçlü bir koku verildi.

Bu şekilde tek tek çiçeklerden en beğendiklerine kokuları dağıttı. Geriye ise sadece en özel koku kalmıştı ve tam o anda yapraklarının arkasına saklanan ylang ylang çiçeğini gördü.  Aynı soruyu ona da sordu.

Ylang ylang çiçeği şöyle cevapladı. “Bu kokunun bana verilmesinden çok memnun olurum.  Ancak  ben bunu kabul edemem. Çimen çiçeklerine verin. Onların çiçeklerine basılıyor ve eziliyorlar. Hak ettikleri saygıyı görmüyorlar. Bense boy olarak uzun bir ağaçta yetiştiğimden diğer çiçeklerle eşit sayılırım. “ diye cevapladı.

Bu yanıttan oldukça hoşlanan güzellik tanrısı, ylang ylang çiçeğine saf ve büyülü bir koku hediye etti ve ondan bu kokuyu dünyadaki tüm canlılar arasında sevgiyi yaymak için kullanmasını istedi. Ayrıca çimenlerin daha güçlü ve esnek olmaları için onları kutsadı.

Ylang ylang çiçeği, bugün bile, yazları utangaç şekilde açılır ve taze kokusunu yayarak dünyaya sevginin kokusunu dağıtmaya devam ediyor.

Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Esansiyel bir yağ olan ylang ylang yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bunlar arasında en öne çıkanlar:

  1. Ylang Ylang Yağı Kaygıyı Azaltır.

Ylang-ylang esansiyel yağında bulunan linalolün, kaygıyı azaltan ve sağlıklı yaşam ve dinginlik hissini teşvik eden özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Antidepresan bileşenlerden oluşur ve endişe, stres yaiayan insanlardaki uykusuzluk ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

  1. Kan Basıncını Düşürür.

2013 yılında Ylang ylang yağının etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, kan basıncını düşürdüğü, çarpıntıya karşı olumlu faydaları olduğu, stres hormonu olarak bilinen kandaki kortizol seviyesini düşürdüğü belirtilmektedir. Tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olur.

  1. Mantar Enfeksiyonu ile Savaşır.

Ylnag ylnag çiçeğinin yağında bulunan, Linalool, germacrene-D ve geranil asetat, ciltte herhangi bir mantar enfeksiyonu saldırısına karşı savaşan antifungal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

  1. Astım Tedavisinde Faydalıdır.

Astım, endişe anlarında tetiklenen bir rahatsızlıktır. Aromaterapi seanslarında, ylang ylang yağının rahatlatan ve stresten uzaklaştıran etkisi, doğru nefes egzersizleri ile birleştirildiğinde astıma karşı oldukça faydalı olduğu ifade edilmektedir.

  1. Sıtma Hastalığının Semptomlarını Azaltır.

Ülkemizde, tedavisi olsa da, uzun yıllar boyunca ölümcül bir hastalık olan sıtmanın tedavisinde, Güney Doğu Asya ülkelerinde kullanılmıştır.

  1. Ylang Ylang Yağı, Afrodizyak Etkisiyle Cinsel İsteği Arttırır.

Bu yağın özü, geleneksel zamanlarda, libidoyu artırmak ve çiftler arasındaki cinsel isteği yükseltmek için kullanılmaktaydı. Ylang ylang çiçeği, aşk çiçeği olarak da bilinmektedir.

  1. Sivilceyi Azaltır.

Çalışmalar, bu yağın dermatolojik kullanımında, cildin sebum üretimini dengelediği ve dolayısıyla akne oluşumunu kontrol altına aldığını göstermektedir. Sivilcenin neden olduğu kızarıklığı ve şişliği azaltabilecek iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu dile getirilmektedir.

  1. Yaşlanmayı Geciktirir.

Ylang ylang yağı, Yaşlanmaya karşı etkili olan, antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca Ylang ylang esansiyel yağı, cildin yağ üretimini korumaya yardımcı olan ve iyi beslenmesini sağlayan nemlendirici özelliklere sahiptir. Doğal antiseptik özellikleri, aşırı kuru cildin neden olduğu her türlü kesik veya çatlakları bile iyileştirebilir. Cildi nemlendirebilir, yenileyebilir ve sağlıklı tutabilir.

  1. Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar. Saç Dökülmesini Azaltır.

Bu yağ, saçın uzamasını hızlandırır ve saç tellerini güçlendirir. Kepek oluşumunu azaltır. Bu tamamen saç dökülmesini etkili bir şekilde azaltır. Saç derisine bolca masaj yapıldığında saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır.

  1. Parfüm Olarak Kullanımı Yaygındır.

Bu yağın çiçeksi ve tatlı bir doğu kokusuna sahip olduğu bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı dünya çapında tercih edilen bir parfüm olarak tercih edilmektedir. Ayrıca, kaygıyı azaltmaya ve sakinliği artırmaya yönelik egzotik bileşenleri, onu parfüm üretim şirketleri tarafından dikkate alınması gereken bir konuma getirmiştir. Ylang ylang çiçeğinin kokusunun da yasemin kokusuna çok benzediği söylenmektedir.

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

Ylang Ylang yağı farklı şekillerde kullanılabilir. Cilt bakımı, Saç bakımı ve aromoterapi de nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler şu şekildedir.

Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Bu yağı kozmetik amaçlarla cilde uygulamak için her zaman ylang ylang yağını, bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın, çünkü uçucu yağı doğrudan uygulamak çok konsantre olduğundan cilde zarar verebilir. Bu nedenle, 1-2 damla ylang ylang yağını 1 çay kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağa, tercihen Jojoba yağı veya Hindistan cevizi yağına karıştırabilir ve cilde nazikçe masaj yapabilirsiniz.

Cildi nemlendirmek için bu yağı kullanırken, normal yüz kreminize 1-2 damla Ylang-ylang esansiyel yağı ekleyin.

Saç Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Saç bakımında kullanırken tek yapmanız gereken, Hindistan cevizi yağına 2-3 damla ylang ylang eklemek ve iyice karıştırmaktır. Daha sonra, saç derisine etkili bir şekilde masaj yapın ve saçınıza parlaklık katmak için saç tellerine uygulayın.

Bu uygulamayı, duştan 20 dakika önce yapın ve ardından şampuanla yıkayın.

Hatta bu yağın 15 damlasını yarım fincan tatlı badem taşıyıcı yağına ekleyerek saç kremi bile oluşturabilir ve kimyasal bazlı ürünlerden uzak kalabilirsiniz.

Aromaterapide Nasıl Kullanılır?

Bu yağın kokusunun, teneffüs eden kişiyi yatıştırdığı ve sakinleştirdiği bilinmektedir. Ylang ylang yağının, stresi, kaygıyı, üzüntüyü, gerginliği azalttığı ve sakinleştirici ve dingin bir atmosfer sağladığı bilinmektedir.

Aromatik ve sakinleştirici özellikleri ile öne çıkan bu yağı, banyoda küvete bir parça dökerek, kokusunu içinize çekerek kullanabilirsiniz. Ayrıca buhar banyosunda da strese karşı kullanımı önerilmektedir. Masaj yağı olarak da kullanıldığında güçlü etkiler göstermektedir.

Ylang Ylang Yağı Ne İçin Kullanılır? Neye İyi Gelir?

Yukarıda verdiğimiz bilgilerde olduğu gibi ylang ylang yağı, kozmetik ve parfüm sektöründe tercih edilmektedir. Ayrıca yatıştırıcı etkileri sebebi ile bitkisel tedavi amacıyla tercih edilmektedir.

Ylang Ylang Yağı Nerede satılır?

Aktarlarda ve Trendyol, Hepsi burada, Gitti gidiyor, n11 gibi online e-ticaret sitelerinde satışı yapılmaktadır. Ayrıca gratis, eve gibi kozmetik ürün satışı yapılan mağazalardan da temin edebilirsiniz.

Ylang Ylang yağı Fiyatı Ne Kadar?

2021 yılında Ylang Ylang yağı fiyatı şu şekildedir:

20 ML Doğal Ylang ylang yağı Trendyol satış fiyatı: 29.90 TL

Arifoğlu 20 ML Ylang Ylang yağı fiyatı: 17.97 TL

Fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Ylang Ylang Yağı Kullananların Yorumları

Ekşi sözlük, kadınlar kulübü, süslü sözlük, kızlar soruyor, facebook ve diğer sosyal platformlarda, Ylang ylang hakkında birçok yorumlar bulunmaktadır. Kullanıcı yorumları incelendiğinde, cilt bakımı, saç bakımı, parfüm ve aromaterapi gibi alanlarda yoğun olarak kullanılan bir ürün olan ylang ylang yağından memnun oldukları göze çarpmaktadır. Kullananların yorumları pozitif yöndedir.

Önemli Uyarı: Ylang ylang ve diğer kozmetik ürünlere karşı alerjisi olanların doktor onayı almadan kullanmamaları gereklidir. Beklenmedik bir yan etki görüldüğünde hemen doktorunuza başvurunuz.

SIK SORULAN SORULAR

Ylang Ylang Yağı Cinsellikte Nasıl Kullanılır?

Bu yağdan üretilen parfümü sıkarak afrodizyak etkisini ilişkinize yansıtabilirsiniz. Ayrıca çiftlerin birbirine uyguladıkları masaj esnasında, masaj yağı olarak ylang ylang yağının kullanılması, cinsel istekleri güçlendirmektedir.

Ylang Ylang Kokusu Nasıldır?

Kendine has ve güçlü bir kokuya sahiptir. Dünyaca ünlü parfüm markaları, ylang ylang esansiyel yağını da kendi parfümlerinde kullanmaktadır. Kokusunun yasemin çiçeğinin kokusunu andırdığı söylenmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için parfüm kullanımı mevcuttur. Kalıcı bir kokusu vardır.

Ylang Ylang Yağını Çocuklar Kullanabilir mi?

Bu yağın, bebeklerde ve çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez. Faydaları olsa da, ciltleri hassas ve narin olan bebek ve çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Ylang Ylang Hangi Parfümlerde Var?

Tressard, Franck Boclet, Elie Saab gibi parfüm markalarının ylang ylnag özlü parfümleri bulunmaktadır. Şampuan ve deodarant olarak da bu çiçeğin özünden üretilen ürünler bulunmaktadır.

Referanslar:

https://www.kamaayurveda.com/blog/ylang-ylang-essential-oil/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu