Saç ve Tırnak Bakımı İçin Beslenme Önerileri

Saç ve tırnak bakımı için sadece dışarıdan uygulanan, fiziki yöntemler yeterli değildir, gerekli besinlerin tüketilerek vitamin ve mineral desteğinin alınması şarttır. Gerek saçlarımızın gerekse tırnaklarımızın ana maddesi keratindir. Keratin yalnızca, çekirdekli hücrelerin bazılarında bulunmakta olan, lifli, yapılsak bir protein familyasının genel ismidir.

Saç ve Tırnak Bakımı İçin Beslenme Önerileri

Time Dergisinde yer alan bir yazıda “saç ve tırnak sağlığı için yararlı 10 gıda” sıralanmış. Bakalım sağlıklı saçlar ve tırnaklar için tüketmemiz gereken gıdalar hangileri?

  1. Peynir altı suyu proteini : Saçlarınızın  keratin üretebilmesi için proteine ihtiyacı vardır, eğer saçlarınız yeterli proteini alamazsa dinlenme safhasına geçer, bunun anlamı ise fark edilebilir düzeyde saç kaybıdır. Peynir altı suyu, protein açısından zengindir. Gıda rejiminize bir miktar peynir altı suyu ekleyebilirsiniz. Peynir altı suyunun bir başka faydası da iştahınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olmasıdır.
  2. Kırmızı Et: Suyu içinde kalarak pişirilmiş bir parça biftek, iyi bir protein kaynağı olmasının yanında, saçlar ve tırnaklar için gerekli olan demir mineralini de içerir. Demir eksikliği anemisi olan kişilerde saç kayıplarına rastlanır, bununla birlikte demir noksanlığı koilonychia gibi bir çok tırnak hastalığı ile de bağdaştırılır.
  3. Yaban Mersini: Yaban mersini iyi bir antioksidan kaynağıdır, antioksidanlar ise vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korurlar. Serbest radikaller, stres hormonlarının artırarak ve vücutta yangıya (inflammation) neden olarak saç ve tırnaklarımız dahil olmak üzere tüm vücudumuzu olumsuz etkiler. Yaban mersini gibi antioksidan özelliği olan diğer meyveler de vücudu serbest radikallerin zararlarına karşı korur.
  4. Badem: Badem sadece iyi bir bitkisel protein kaynağı olmakla kalmaz, ayrıca vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Bademin içerdiği magnezyum, saçlar ve tırnak bakımı için de oldukça yararlıdır. Magnezyum, anti-stres mineralidir, stres ise saç kayıplarının en önemli nedeni arasındadır! Lifli yeşil sebzeler, soya fasulyesi, kakao tüketerek de magnezyumdan yararlanabilirsiniz.
  5. Bira: Bira zengin bir silikon kaynağıdır, silikon ise saç derisindeki dolaşımı teşvik eder, bu da saç gelişimi için önemlidir. John Hopkins Üniversitesinin Dermatoloji bölümün yaptığı bir çalışmada, deneklere 20 hafta boyunca  günde 10 mg silikon desteği verilmiş; sonuç olarak saç ve tırnak kırılması azalmıştır. Bir kutu bira, 10mg dan fazla silikon içerir. Ancak bira tüketirken de dikkat etmek gerekiyor; uzmanlar bira tüketiminin kadınlar için günde bir, erkekler için ise iki kutu ile sınırlandırılmasını öneriyor. (Not: Alkol kullanmayanlar için alkolsüz biralar da bulunmaktadır.)
  6. İstridye: İstiridye, saç ve tırnak bakımı için gerekli olan çinko minerali içerir. Bir porsiyon istridye yaklaşık 74 gr çinko içermektedir, bu diğer çinko kaynaklarına göre yüksek bir değerdir. Her gün istiridye tüketemiyorsanız (ki bu da gayet doğal bir durum!) et, kümes hayvanları, kuru fasulye, çinko açısından zenginleştirilmiş kahvaltı gevreklerini tüketerek de çinko mineralinden yararlanabilirsiniz.
  7. Süt: Yeterli araştırma sonuçları olmasa da, bazı çalışmalar D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin; saç dökülmesi olan kadınlarda, sağlıklı saçlara sahip olan kadınlara göre D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Ayrıca sağlıklı saç ve tırnaklar için kalsiyum mineraline de ihtiyaç olduğu biliniyor. Kalsiyumun emilimi için de D vitamini önemli role sahiptir, D vitamini takviyesi yapılmış süt tüketebilirsiniz veya D vitamini noksanlığınız varsa doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi de alabilirsiniz.
  8. Yumurta: Yumurta iyi ve kaliteli bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda D vitamini ve biyotin de içerir. B Kompleks Familyasının bir bir üyesi olan biyotin ise keratin üretimi açısından önemlidir. Biyotin eksikliği zayıf saç ve tırnaklara neden olabilir.
  9. Somon Balığı: Somon hem iyi bir protein hem de iyi bir biyotin kaynağıdır, ayrıca Omega 3 faydalı yağ asitleri de içermektedir. Omega3, vücuttaki yangıyı (inflammation) azaltır. Saç derinizin de cildinizin bir parçası  olduğunu unutmayın, sağlıklı saç derisi sağlıklı saç kökleri demektir. Omega3, yangı azaltıcı etkisi ile tırnak bakımı için de önemlidir, çünkü vücuttaki yangı tırnak plağının da sağlıklı gelişimini bozar.
  10. Brezilya Fıstığı: Selenyum minerali açısından zengin olan Brezilya fıstığı, oksidatif strese karşı vücudu korur. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, Selenyum eksikliği olan farelerde seyrek kıl büyümesine rastlanmıştır. Günde 7-8 adet Brezilya Fıstığı (Kaju) yemek, günlük selenyum ihtiyacınızın % 800’nü karşılar.

Bu yazımızda sağlıklı saçlar ve tırnak bakımı için tüketilmesi gereken gıdaları paylaştık, yazının başında da söylediğimiz gibi dışarıdan ne kadar bakım yaparsak yapalım düzgün beslenmenin saç ve tırnak sağlığında önemi tartışılamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu