Ruşur Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları, Kullananlar

Geleneksel İran kültürüne ait bir cilt beyazlatma ve temizlik ürünü olan ruşur taşı, son birkaç yıldır ülkemizde de çokça kullanılan doğal cilt bakım ürünüdür. İran’da kadınlar tarafından tercih edilen, cildi beyazlatan bir etki gösteren Ruşur taşı, hamam taşı olarak da tanınmaktadır. İran’da Sefitab olarak bilinen bu taş hakkında merak edilen konular arasında;  Ruşur taşı nedir? Ne işe yarar? Ruşur taşı nasıl kullanılır? Faydaları, Mühürlü ruşur taşı fiyatı 2021, ruşur taşı kullananlar, yorumlar gelmektedir. Bu yazıda tüm merak edilenlere genişçe yer verdik.

Ruşur Taşı Nedir?

Ruşur taşı, İran’da bulunan Sefitab mağarası kaynaklı doğal bir cilt beyazlatma ve cilt bakımı ürünü. Yüzyıllardır İran hamam kültüründe yoğun şekilde kullanılan ve artık ülkemizde de tanınan ruşur taşı güzelliğine önem veren bakımlı insanların tercihi durumundadır.

Ruşur taşı, dilimler halinde satılan, dokunduğunuzda sıkıştırılmış tebeşirimsi yapıda bir doğal taş. İçeriğinde ne var diye bakıldığında %95 oranında kalsiyum karbonat içerdiği görülmektedir. Cilt beyazlatma, lekelerden kurtulma anlamında oldukça faydaları olan ruşur taşı, son yıllarda ülkemizde de popüler hale geldi. Son yıllarda ülkemize tatil, ticaret ya da yerleşme nedeni ile gelen İranlılar sayesinde ruşur taşı tanınmış ve kullananlar tarafından rağbet edilen bir cilt bakım ürünü olmuştur.

Ruşur Taşı Ne İşe Yarar?

Cildimiz zaman içinde farklı nedenlerle deformasyona uğrayabilir. Bunların arasında yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri, güneşin ışığına fazla maruz kalmaktan kaynaklanan güneş lekeleri, epilasyon yapıldıktan sonra dudak üstü, koltuk altı kararmaları, ergenlik dönemi ve sonrasında oluşan sicilce izleri ve akne lekeleri sayılabilir. Ayrıca yüz, burun gibi yerlerdeki siyah nokta ve gözenekleri temizler. Cildinizin ışıl ışıl, pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip olması için en ucuz ve en uygun doğal çözümler arasındadır.

Ruşur taşı tüm ciltteki lekelenmelere, kararmalara, ciltte meydana gelen renk değişikliklerine karşı işe yaradığı ifade edilmektedir. Gözenekleri açmak, sivilce lekelerini ortadan kaldırmak gibi birçok faydaları bulunmaktadır. Ruşur taşının ne işe yaradığı konusunda en önemli işlevi ciltteki ölü deriyi tamamen söküp atması ile ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde cildin beyazlaşması ve cildin taze ve doğal görünümüne kavuşmasına etki etmektedir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur taşı, İran’daki Sefitab mağarasından elde edilen, tebeşir gibi ufalanan ve cilde rahatça sürülen bir maddedir. Parmağınızla kopardığınız taşı, daha önceden nemlendirdiğiniz cildinize sürerek kullanılır. Cilde sürdükten sonra 1 dakika boyunca peeling yapar gibi elinizle cildinize temas ettirin. Böylece ciltteki ölü derinin kolayca atılmasını sağlamaktadır. Daha sonra 1 dakika kadar beklenilir ve yüz bol su ile durulanarak işlem tamamlanır. Ruşur taşı yüze nasıl uygulanır? Nasıl kullanılır hakkında merak edenler videomuzu inceleyerek de bilgi edinebilirler.

Uygulama sonrasında cildinizi, bazı kimyasal içeren kozmetik ürünleri gibi kurutmaz. Ancak kullanım sonrası nemlendirici ile desteklemeniz faydalı olacaktır. Ruşur taşının önemli bir avantajı da her cilt tipinde uygulanabilir olmasıdır. Birçok kozmetik ürünü her cilt tipine uygun değildir ve çeşitli problem ve ararlara yol açabilmektedir. Ancak ruşur taşının farklı cilt tiplerine uygun olması önemli bir kullanım kolaylığıdır.

Ruşur Taşının Faydaları

Doğal bir taş olan ruşur taşının faydaları şunlardır:

  • İran’ın köklü tarihine ait bir güzellik kaynağı olan Ruşur taşı, cildi beyazlatır. Yüz, koltuk altı, dudak üstü ve diğer bölgelerdeki kararmalara karşı etkilidir. Özellikle derideki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olarak, parlak bir cilde kavuşmanıza fayda sağlar.
  • Ciltteki gözenekleri açarak, yağ ve sivilce sorununa karşı fayda sağlar. Cildiniz nefes alır.
  • Güneş lekesi, sivilce lekesi, doğum lekesi ve yaşlılıktan kaynaklı lekelere karşı yararlıdır.
  • Peeling özelliği sayesinde cildi yeniler ve tazeler.
  • Doğal bir detoks yapar. Aynı zamanda stres ve gerginliğinizi alarak sizi rahatlatır.

Ruşur Taşının Zararları

Ruşur taşını kullanmadan önce cildinizi nemlendirmeye özen gösterin. Eğer cildiniz kuru iken uygularsanız ciltte tahriş ve kızarıklık yapabilir. Bu yüzden mutlaka cildinizin nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocukların ve hamile kadınların kullanması önerilmez.

Alerjik bir bünyeniz varsa kullanmamanızı öneririz.

Ruşur Taşı Nereden Alınır? Nerede Satılır?

N11, Trendyol, Hepsi burada, Gitti gidiyor gibi online e-ticaret platformlarında 3’lü paket veya 10’lu paketler halinde satın almak mümkün. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mardin, Van, Antalya v.b ülkemizin her yerinde Ruşur taşını aktarlardan da temin edebilirsiniz. Alırken Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına, mühürlü ruşur taşı olmasına dikkat ediniz.

Ruşur taşı 2021 güncel fiyatları hakkında da aşağıda bilgilendirme yapacağız.

Ruşur Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Peeling, cilt beyazlatma, cilt lekeleri tedavisi için kullanılan birçok farklı kozmetik maske ve diğer kozmetik ürünler arasında, Ruşur taşı fiyatı ile oldukça ekonomiktir. 2021 yılında fiyatı 10’lu paket olarak 10 TL ile 20 TL arasındadır. 20’li paket orijinal mühürlü Ruşur taşı fiyatları da, 20 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Fiyatları incelendiğinde doğal bir cilt bakım maddesi olan bu ürün en ucuz, en uygun ve kaliteli cilt bakımı ürünleri arasındadır.

Ruşur Taşı Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Ruşur taşı kullananlar ekşi sözlük, kadınlar kulubü, kızlar soruyor ve instagram gibi platformlarda cildi beyazlaştıran, doğal bir taş olduğunu ve ruşur taşının ciltteki lekelere karşı oldukça etkili olduğunu ifade etmektedirler. Yorumlar incelendiğinde kullanıcıların oldukça memnun oldukları ve fiyat konusunda da gayet uygun bir ürün olduğunu belirtmişlerdir.

Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu gibi ülkemizin tanınmış ve güvenilir sağlık otoriteleri de, geleneksel ruşur taşının kullanımı hakkında tavsiye edici yorumlarda bulunmaktadırlar.

SIK SORULAN SORULAR

Ruşur taşı cilde zarar verir mi?

Cildinizin ruşur taşını kullanmadan önce kesinlikle ıslak ve nemli olması gerekir. Kuru cilde uygulanmaz. Bu şekilde kullanıldığında cildinize zarar vermez.

Ruşur Taşını Nerede bulabilirim? Aktarlarda satılır mı?

N11, Hepsi burada, Gitti gidiyor, Trendyol gibi online satış sitelerinde uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Aktarlar da satışı olan bir üründür. Satın alırken mühürlü ruşur taşı olmasına dikkat ediniz.

Ruşur taşı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Ruşur taşı hakkında en bilinen özelliği cildin kararan bölgelerini beyazlatması (koltuk altı, epilasyon sonra dudak üstü bıyık kısım ve diğer kısımlar). Ciltte oluşan sivilce, güneş yanığı gibi cilt lekelerine karşı etkilidir.

Ruşur Taşı Genital Bölgede kullanılır mı?

Evet genital bölgede dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

Mühürlü ruşur taşı ne demek?

Mühürlü ruşur taşı, ürünün İran’dan geldiğini ve orijinal olduğunu gösteren işarettir.

Ruşur taşı Egzamaya iyi gelir mi?

Egzamaya faydalı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca topuk çatlakları ve ter kokusuna karşı da faydalıdır.

Ruşur taşı eczanelerde satılır mı?

Ruşur kremi ve ruşur sabunu olarak eczanelerde bulabilirsiniz ancak Ruşur taşını almak için trendyol, n11 gibi sitelerden temin edebilirsiniz.

Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde kullanmanız önerilmez. Ancak doğum sonrasında oluşan doğum lekeleri ve hamilelik lekeleri için kullanabilirsiniz.

Günde ve Haftada kaç kez kullanılır?

Ruşur taşını haftada birkaç kez rahatça kullanabilirsiniz. Her cilde uygun olması, cilde zararı olmaması da önemlidir. Kullanımdan önce mutlaka cildinizi nemlendirin. Kullanım sonrası da ölü ciltteki deriyi atmak için cildi bol su ile yıkayarak durulayın.

Sivilce lekelerine iyi gelir mi?

Evet. Taşın sivilce ve akne lekelerine iyi geldiği kullananların yorumlaır incelendiğinde görülmektedir.

Ruşur taşı cildi beyazlatır mı?

Ölü deriyi cildinizden temizleyen ruşur taşı, cildin daha beyaz ve sağlıklı olmasını sağlar. Koltuk altı kararması, epilasyondan oluşan kararmalarda etkilidir. Yüz bölgesinde de beyazlatma için kullanımı yaygındır.

Kuru ciltler için faydalı mı?

Ruşur taşının cildi nemlendirici özelliği bulunmuyor. Ancak gözeneklerin açılması, cildin nem dengesi açısından önem taşımaktadır. Bu anlamda faydalıdır. Cildin daha beyaz, lekelerinden arınmış, sivilce,  siyah nokta ve gözeneklerden arınmış bir hale gelmesini sağlar. Kuru cildi olanlar da kullanabilir. Bunun için önce cildinizi ıslak ve nemli hale getirin. Ruşur taşını kullandıktan sonra da bol su ile cildinizi durulayınız.

Göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Göz altı morluk ve torbalarını azaltır. Elbette göz altı morlukları hangi sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıktı ise buna göre tedavi daha doğru olacaktır.

Ruşur taşının içeriğinde ne var?

İçeriğinde herhangi bir kimyasal katkı maddesi yoktur. Tamamen doğal bir üründür. %95 oranında kalsiyum karbonat içermektedir.

Orijinal ruşur taşı nasıl anlaşılır?

Sağlık bakanlığı onaylı ve mühürlü olması orijinal ruşur taşını anlamanın en önemli yöntemidir.

Ruşur taşı yüze sürülür mü? Nasıl Uygulanır?

Ruşur taşını yüzünüzde ve vücudunuzun farklı bölgelerinde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu