Kahvaltı Yapmanın Önemi ve Faydaları

Belki, yaşam koşulları nedeni ile sabah kahvaltı yapmaya zaman bulamıyorsunuzdur ama kahvaltı, günlük öğünlerimiz içinde şüphesiz en önemli olanıdır, özellikle de aktif bir çalışma hayatınız varsa! Kahvaltı yapmak kadar doğru ve sağlıklı kahvaltı seçimi de çok önemlidir. Biz bu yazımızda kahvaltının önemini ve neden vazgeçilmez olduğunu kısaca özetlemeye çalışacağız.

 1. Güne kahvaltıile başlayarak beyninizin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle çalışma hayatının içinde iseniz, daha akılcı düşünür, işe konsantre olmakta zorlanmazsınız.
 2. Sağlıklı ve doğru bir kahvaltıgün içinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almanızı sağlar. Örneğin gün boyunca sizi enerjik hissettirecek, demir, magnezyum, B vitaminlerini dengeli ve doğru bir kahvaltıile alabilirsiniz. Doğru kahvaltı seçenekleri için işte size birkaç örnek;
 • Tam buğday unundan yapılmış tost
 • Yumurta
 • Kahvaltı gevrekleri, özellikle yulaf, bunlarla birlikte kırmızı meyveler (çilek, bögürtlen vb) kuru yemişler, kuru üzüm kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler.
 • Yoğurt
 1. İyi kahvaltı enerji seviyenizi yükseltir. Yapılan araştırmalar, düzenli kahvaltıyapanların gün içinde daha yüksek enerji seviyesine sahip olduklarını, kendilerini daha az yorgun hissettiklerini göstermiştir.
 2. Düzenli kahvaltıyapmak sağlığınıza olumlu etkide bulunur. Kalp hastalıkları, diyabet, obezite gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür. Özellikle kanın insülin dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 3. Kahvaltı,sağlıklı bir kiloda kalmanızı kolaylaştırır. Araştırmalar, düzenli kahvaltı yapanların daha düşük Vücut Kitle Endeksine (Body Mass Index) sahip olduğunu göstermiştir.Güne doğru bir kahvaltı, örneğin yumurta ile başlamak, gün içinde sizin daha az yemek yemenizi sağlar. Kendinizi uzun süre tok hissedeceğiniz için öğlen yemeğinde her şeye saldırmazsınız. Yanlış bir kahvaltı seçimi ile de (örneğin kurabiye, kek ,tatlı çörekler gibi) karnınızın zil çalmasını önleyemez dolayısı ile öğlen yemeğini abartılı yiyebilirsiniz.
 4. Kahvaltı, metabolizmanızı hızlandırır, kilo vermenize yardımcı olur. Eğer kilo fazlanız varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız, aktif bir metabolizmaya sahip olmak çok önemlidir. Araştırmalar, güne kahvaltı ile başlayanların gün içinde daha fazla kalori yaktıklarını göstermektedir.

Zayıflama veya kilo kontrolü için kahvaltının önemi göz ardı edilmemelidir!

Beslenme zincirinin en başında, sağlıklı hazırlanan bir kahvaltı sofrası gelir. Biz insanlar aceleyi ve tez canlılığı çok seviyoruz. Bir şeyler atıştıralım da bir an önce işimize randevumuza vs. yetişelim diye beslenmemize hiç dikkat etmemekteyiz. Oysaki mükellef bir kahvaltı sofrasının bizim tüm günümüze yansıdığını bilmeli ve son derece önem vermeliyiz.

Proteinden yana zengin bir besin olan yumurtayı her türlü şekilde pişirerek yiyebilirsiniz. Çünkü yumurta en kıymetli besin kaynaklarından biridir. Bunların yanında beyaz peynir, zeytin, bal, tereyağı, kaymak kış aylarında da tahin ve pekmez bir kahvaltı sofrasında olması gereken besinlerdir. Eğer bir diyet yapıyorsanız, diyette kahvaltının önemi tartışılmaz ve gün boyu sizi tok tutmanın ilk adımıdır.

Bir diğer önemli olanda, acele etmeden yavaş yavaş çok iyi çiğneyerek yememiz gerektiğidir. Kahvaltı saati olarak da imkânınız var ise sabah saat 07.00 ile 08.00 arası yapmalısınız. Gün boyu yapacağınız tempolu bir koşturmaya iyi bir zemin hazırlamış olursunuz. Sizlerde sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi kavramalı ve hiçbir zaman ihmal etmeden yapmalısınız. Çocuklarınıza da bu alışkanlığı küçüklükten kazandırmalı ve hayatının bir düzende olmasını sağlamalısınız.

Kahvaltı ile Kilonuzu Dengede Tutun

Kahvaltı, metabolizmanızı hızlandırır ve gün boyunca kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca, işleri halletmek için ihtiyacınız olan enerjiyi verir ve işe veya okula odaklanmanıza yardımcı olur. Bunlar günün en önemli öğünü olmasının sadece birkaç nedeni.

Daha iyi hafıza ve konsantrasyon, daha düşük LDL kolesterol seviyeleri ve daha düşük diyabet, kalp hastalığı ve aşırı kilolu olma şansı dahil olmak üzere birçok çalışma kahvaltı yemeyi sağlıkla ilişkilendirmiştir.

Yine de kahvaltının bu sağlıklı alışkanlıklara neden olup olmadığını veya onu yiyenlerin daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olup olmadığını bilmek zor.

Ama şu çok açık: Sabah yemeğini atlamak vücudunuzun yemek yeme ritmini bozabilir. Uyandığınızda, vücudunuzun kaslarınızı ve beyninizi en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu kan şekeri genellikle düşüktür. Kahvaltı, onu yenilemeye yardımcı olur.

Kahvaltı, bir gecelik açlıktan sonra vücuda ve beyne yakıt sağlar! Kahvaltı yapmadan, arabayı benzinsiz çalıştırmaya çalışmak gibi etkili bir şekilde boşta koşarsınız!

Beslenme uzmanları şunları tavsiye ediyor:

 • Kahvaltı uyandıktan sonraki iki saat içinde yenmelidir.
 • Sağlıklı bir kahvaltı, kalori açısından yeterli ve vitamin açısından zengin olmalıdır.

Bize enerji sağlamanın yanı sıra, kahvaltılık yiyecekler kalsiyum, demir ve B vitaminleri ile protein ve lif gibi önemli besin kaynaklarıdır. Vücudun bu temel besin maddelerine ihtiyacı var ve araştırmalar, bunlar kahvaltıda kaçırılırsa, günün ilerleyen saatlerinde telafi edilme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Meyve ve sebzeler iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır, bu nedenle muz veya bir bardak meyve suyu olsun, günlük beş porsiyonunuzun bir kısmını kahvaltıya dahil etmeye çalışın.

Kahvaltı bel ölçüsü için de iyi olabilir, araştırmalar kahvaltı yapanların aşırı kilolu olma ihtimalinin düşük olduğunu ve kahvaltıyı atlayanlara kıyasla ideal ağırlık aralıklarında olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kahvaltıyı atlarsanız, sabahın ortasında yüksek şeker ve yağlı atıştırmalıklara ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu