Hızlı Saç Uzatma Yolları – Bitkisel Yöntemler

Saçları belki de bir kadının en değerli varlığıdır. Vücudumuzun canlı bir parçası olan saçları uzatmak için için Turp kürü uygulayabilir, Saç uzatıcı bitkisel karışım ile kısa sürede hızlı bir şekilde saçlarınızı uzatabilirsiniz. Her kadın güzel ve bakımlı saçları olsun ister. Saç uzatma yolları, bitkisel ve doğal kür ile saç uzatma yöntemleri hakkında merak ettikleriniz ve hızlı bir şekilde saçınızı uzatmak için uygulayabileceğiniz bitkisel turp kürü ile sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Saçlar Bir Ayda Ne Kadar Uzar?

Saçlar ayda ortalama 1 -1.5 cm uzar. Saçın uzama hızı ve miktarı kişinin sağlık durumuna ve saçın maruz kaldığı dış etkilere göre değişkenlik gösterir. Maşa, fön, düzleştirici ve yanlış tarama gibi durumlar saçların hızla kırılmasına neden olduğundan uzamasına engel olur. Saça maşa ve düzleştirici gibi ısı yoluyla şekil veren aletler ise saç tellerinin savunma duvarlarını yıpratarak zayıflamasına neden olur.

Saçlarım Nasıl Hızlı Uzar ?

Saçların hızla uzamasını sağlamak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için öncelikle dış etmenlerden kaynaklanan durumları ortadan kaldırmanız gerekir. Saçlarınıza haftanın bir günü izin vererek dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca nemlendiricili şampuan ve saç bakım ürünleri kullanarak saçınıza kaybettiği nemi geri kazandırabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki saç bakımı kökten başlar ve saçların hızlı uzaması için saç derisinin sağlıklı olması gerekir. Saç derinize bakım yaparak hem daha kaliteli saç tellerine sahip olmak hem de saçınızın hızla uzamasını sağlamak için çeşitli bitkisel kürlerden faydalanabilirsiniz.

Saç Uzatıcı Bitkisel Karışım

Aktar Handan Polat’ın önerdiği bu tarifle saçlarınız ayda 4 cm uzayabilir. Aşağıda tarifini vereceğimiz karışımı haftanın 3 günü saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve en az 1 saat saçınızda tutun.

50 cc çörekotu yağı
50 cc ceviz yağı
50 cc Hint yağı
50 cc badem yağı
50 cc susam yağı
50 cc jojoba yağı
50 cc sinameki yağı

Tüm malzemeyi cam bir kapta karıştırın. Verilen miktarlarla hazırladığınız karışım birkaç aylık kullanım içindir. Karışımı cam bir kabın içinde ağzı kapalı olarak muhafaza edebilirsiniz.

Turp Kuru ile Hızlı Saç Uzatma

Turp, içerdiği vitamin ve mineraller ile saçların güçlenmesine ve saç derisindeki problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu kürün yapılışı ise şöyle:

1 adet siyah turpu kabuğu ile birlikte rendeleyin. Rendelediğiniz turpu 3 bardak su ile yarım saat kaynatın ve ardından soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzerek suyunu ayırın ve suyun içine 1 yumurta sarısı ekleyin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj ile uygulayın ve saçınızı bone yardımıyla sarın. Karışımı 3 saat saçınızda beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayarak saçlarınızın uzama hızına tanıklık edebilirsiniz.

Saçların hızlı uzaması için tüyolar

Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayacak kür tarifleri çeşitlendirilebilir. Saçların hızlı uzamasında önemli olan sağlıklı beslenmek, saçı dış etkenlerden olabildiği kadar korumak ve doğanın nimetleri olan bitkilerden faydalanmaktır. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız bu tüyoları da dikkate almanızda fayda var:

  •  Uçları kırık saçlar, saçın genel sağlığını bozduğundan saçın hızlı uzamasını engeller. Bu yüzden saç uçlarınızı belli aralıklarla kestirmeyi ihmal etmeyin.
  •  Saçlarınızın ve saç derinizin sağlıklı olması için nem önemli bir unsur. Uygulayacağınız kürler ile saçlarınızın nem dengesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın nem dengesini korumak için kremli şampuanlar da kullanabilirsiniz.
  •  Saç derinizdeki kan dolaşımını arttırmak için saç diplerinize masaj yapın.
  • Yedikleriniz sizin genel sağlık düzeyinizi belirler. Saçlarınızın hızlı uzamasını ve sağlıklı parlak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Çinko, biyotin, demir ve folik asit saç uzamasına destek veren minerallerdir. Bu maddeler yumurta, peynir, balık (özellikle somon), fındık, badem, tavuk ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Beslenme düzeninizde bu gıdalara mutlaka yer verin.

Turp Suyu Kürü ile Saç Uzatma

Saç köklerinin durumuna göre saçların uzama süresi belirlenmektedir. Özellikle bayanlar için saçların sürekli boyanması, sık sık renk değiştirme, fön vb. sebeplerden dolayı saçlar yıpranır ve eski parlaklığını kaybeder. Aynı zamanda saç kökleri zarar gördüğü için saçlar daha uzun sürede uzamaya başlar.

Turp suyu kürü ile saçların daha hızlı uzaması sağlayabilecek yöntemler ve uygulamalar bulunmaktadır. Turp suyu kürü, saç uzatmada en etkili kür ve en etkili yöntemdir. Turp suyu kürü ile saçlarınızı bir haftada en az 2 cm uzatabilirsiniz.

Turp Suyu Kürü için Malzemeler

  • 1 adet Turp
  • 4 bardak su
  • 1 adet yumurta

Turp Suyu Kürü Yapılışı – Hazırlanışı

Öncelikle 1 adet turpu rendeliyoruz. Ardından 4 su bardağı su ile birlikte bir kapta turp ile suyu iyice karıştırıyoruz. Ocakta bir süre iyice kaynatıp, kaynatmanın ardından ılıması için bekliyoruz. Yumurtanın sarı kısmını beyazdan ayırıp bir kenara alıyoruz. 1 adet yumurtanın sarısını ılımış olan karışıma ekliyor ve yeniden karıştırıyoruz. Daha sonra saç köklerine iyice yedirecek şekilde masaj yaparak Turp suyu kürünü sürüyoruz.

Saç köklerinin her birine iyice yedirdikten sonra herhangi bir örtü vb. ile kafa bölgesini sarıyoruz. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra Turp suyu kürünü saçımızdan temizliyoruz. Saçları temizle esnasında suyun sıcak olmaması ve mümkünse şampuan kullanılmaması Turp suyu kürünün çok daha fazla etkili olmasını sağlayacaktır.

Turp Suyu Kürü Ne Kadar Sürede Saçları Uzatmaktadır?

Turp suyu kürünün tavsiye edilen uygulama şekli 1 hafta boyunca 2 günde 1 kez uygulanmasıdır. Eğer isterseniz bu kürü her gün 1 kez uygulayarak daha fazla etki elde edebilirsiniz. Turp suyu kürü 1 hafta en az 2 cm saç uzatmanızı sağlamaktadır. Turp suyu kürünü kullandığınız süre boyunca kırık saçlar ve kökleri iyi olmayan saç telleri dökülecek ve yerine yenileri çıkacakken, saçlarınız uzamakla kalmayacak, parlaklık ve canlılık kazanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu