Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Hametan Fiyat, Kullananlar

Hametan krem, ciltteki yanık, pişik ve tahrişleri tedavi amacıyla Abdi İbrahim ilaç firması tarafından üretilen, etken maddesi cadı fındığı (Hamamelis virginiana) olan ve faydaları konusunda kullananların olumlu yorumlarda bulundukları bir kremdir. Henüz hametan kremi kullanmamış olanların merak ettikleri konular arasında, Hametan krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Hametan krem ve pomad fiyatı 2021, hametan krem kullananların yorumları gibi birçok soru gelmektedir. Yazımızda geniş şekilde tüm merak edilen noktalara değindik.

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem, yara, sivilce, iltihap, yanık, pişik ve tahriş gibi birçok cilt sorununa karşı etkili bir kremdir.  Cilt problemlerinden şikayeti olanlara doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen hametan kremin, sadece eczananelerde satışı yapılmaktadır. Eczanalerde krem ve pomad olarak iki farklı şekilde bulunur.

Hametan Pomad (mavi) formu, krem formuna göre biraz daha yağlıdır. 30 gr ve 50 gr tüplerde satılan Hametan krem, cadı fındığı olarak da bilinen Hamamelis virginiana bitkisinin özlerinden üretilmiştir. Hametan içinde yer alan bu özler, iltihap giderici, kanamayı durdurucu, doku büzücü etkilere sahiptir. Yara ve kesiklerde kanamayı durdurur ve pıhtılaşmayı hızlandırarak iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar.

Cadı Fındığı (Hamamelis Virginiana) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Cadı fındığı kozmetik ve ilaç sektöründe birçok cilt onarıcı ve bakım kreminin de etken maddesidir.  Hametan krem içeriğini de oluşturan cadı fındığı bitkisinin kozmetik ürün şeklinde kullanıldığında birçok faydaları göze çarpmaktadır.

 • Kızarıklık ve tahrişlere karşı etkilidir.
 • Yanıkların hızlı şekilde iyileşmesine yardım eder.
 • Akne, sivilce ve ciltteki iltihaplara karşı faydalıdır.
 • Cildi nemlendirerek, cildin doğal dengesini korur.
 • Anti-ageing yani yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.
 • Antioksidan etkisi ile serbest radikallere karşı vücudu koruyucu etki gösterir.
 • Kesik gibi, deride oluşan lezyonların tedavisinde fayda sağlar.
 • Kuru ciltlerde, dudaklarda ve emzirme dönemindeki annelerin göğüs uçlarındaki çatlakları ve hasarları onarır.

Hametan Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hametan krem, mucizevi etkilere sahip bir kremdir.  Doktorunuz tarafından aşağıda belirtilen cilt problemleri ve sağlık sorunlarının tedavisi için reçete edilebilir. İçeriğindeki bitkisel özler sayesinde, cildin bozulan yağ dengesini onarır.

 • Akne, Sivilce ve iltihaplara karşı yararlıdır. Akne ve sivilce izlerini geçirir.
 • Yanık, pişik ve yaraların tedavisinde olumlu sonuçlar sağlar.
 • Cildi nemlendirerek bakım kremi olarak fayda sağlar.
 • Kuru ciltlerde oluşan çatlakları onarır.
 • Ciltteki koyu renkleri ortadan kaldırarak, cildin renk dengesini muhafaza eder.
 • Güneş yanıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar sağlar.
 • Topuktaki çatlakların tedavi edilmesinde etkilidir.
 • Hızlı kilo verme sonucunda oluşan çatlakları ortadan kaldırır.
 • Böcek ve sivrisinek ısırıklarında oluşan kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlara karşı etkilidir.
 • Ameliyat sonrası ya da uzun süre yatakta yatmaktan dolayı vücutta meydana gelen yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır? Cilde ve Yüze Nasıl Uygulanır?

Reçete ile satıldığı için, doktor tarafından size belirtilen şekilde kullanılması önemlidir. Hametan prospektüs içinde yer alan kullanım şekli incelendiğinde, ciltteki lezyonların tedavisi için günde 2 defa haricen sürülerek uygulanması belirtilmektedir. Hametan kremi yüzünüzde kullanacaksanız, önce güzelce temizleyin ve tonikleyin. Daha sonra yüzünüzdeki cilt problemi yaşadığınız bölgeye kremi sürerek uygulayın.

Hametan Kremin Yan Etkileri, Zararları

Cildiniz için sayısız faydası olan kremin yan etkisi ise oldukça azdır. Özellikle çok hassas cilde sahip olanlarda veya kremin içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisi olanlarda bazı yan etkiler görülebilmektedir.

Hametan kremi kullananlarda nadiren görülen yan etkileri arasında, deride dökülmeler, yüzde, dudakta, dilde ve gırtlak bölgesinde şişme gibi durumlar gözlenmiştir. Çok seyrek görülen bu belirtilere sahipseniz, hametana karşı alerjiniz olduğu anlaşılır. Bu durumda hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Hametan krem ve merhemi kesinlikle göze sürmeyiniz. Gözlere teması halinde bol su ile bu bölgeyi yıkayın.  Tedaviye başladıktan sonra şikayetlerde azalma yerine artış meydana geliyorsa, kremi kullanmayı durdurun ve doktorunuza durumu bildirin.

Hametan Sarı ve Hametan Mavi arasında Ne Fark Var?

Etken madde itibarıyla aynı olsa da, hametan sarı, krem olarak, Hametan mavi ise pomad olarak kullanıma sunulmuştur. Pomad merhem  olanı, kreme göre biraz daha yağlıdır. Kremin yağ oranının düşük olmasının yanı sıra, etken maddesi olan Hamamelis virginiana miktarı da daha azdır. Bu açıdan krem olan daha hafif cilt problemlerinde, pomad ise daha güçlü cilt sorunlarının tedavisinde kullanıma uygundur.

Hametan Krem Eczane Satış Fiyatı 2021

Pomad (mavi) ve krem (sarı)  formunda eczanelerde satışa sunulmaktadır. Normal Reçeteli ilaç statüsündedir. Ülkemizin en büyük ilaç üretici firmalarından olan Abdi İbrahim A.Ş tarafından üretilmektedir. Mart 2021 itibarıyla Hametan 30 gr krem eczane satış fiyatı 13.55 liradır. Hametan pomad 30 gr fiyatı ise krem ile hemen hemen aynı fiyatlardadır. Mavi olan pomad, sarı olan ise krem olandır.

Hametan Krem Kullananlar & Yorumları (Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü, Kızlar Soruyor)

Hametan krem ülkemizde en çok kullanılan cilt bakım kremleri arasındadır. Ekşi sözlük, kadınlar kulübü, kızlar soruyor, süslü sözlük, facebook, instagram ve diğer sosyal platformlarda, hametan krem kullananların yorumları incelendiğinde çoğunlukla memnun kalındığı göze çarpmaktadır.

“Pomad merhem ve krem formunda satılan hametan kremi, ağda sonrası tahriş olan cildim için kullandım ve memnun kaldım. Sivilce izlerini geçirmek için de kullanıyorum.” (Kadınlar kulübü üyesi)

“Hametan kremi cilt yenileyici olarak kullandım ve cildime iyi geldi. Bepanthene ve Madecassol krem de kullanmıştım. Ancak en çok faydası olan bu krem oldu. Kullanmak isteyenler merhem olanı değil krem olanı tercih etsinler. Çünkü krem olan cilde daha kolay sürülüp nüfuz ediyor.” (Kadınlar kulübü)

“Hametan piyasada bulunan en iyi dudak kremi bence. Nemlendirici özelliği de harika. Yüz kremi olarak da kullandım. Ayrıca yara ve çatlaklara da çok iyi geliyor.” (Ekşi Sözlük kullanıcısı)

“Dudaklarımdaki çatlak ve yaralar için kullandım. Mükemmel etkiye sahip bir krem. Dudak kremlerine bir sürü para vermeyin. Hameton krem fiyat olarak da gayet uygun.” (Ekşi Sözlük Kullanıcısı)

HAMETAN : SIK SORULAN SORULAR

Hametan Etken Maddesi Nedir?

Hametanın etken maddesi, yukarıda da belirtildiği üzere Acı fındık olarak ülkemizde bilinen cadı fındığı (Hamamelis virginiana) bitkisidir. İltihap giderici, doku onarıcı, yara, kesiklere karşı faydalı, pişik önleyici ve tadavi edici, güneş yanığı gibi problemlere karşı iyileştirici etkilere sahip bir bitkidir.

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Krem formu, içerik bakımından daha az yağlı olması ve etken madde açısından daha düşük olmasından dolayı yüz için daha uygundur. Hametan pomad (mavi) olanı ise ciltteki sorunlu bölgelerin tedavisi için daha uygundur. Özellikle ağır yara, kesik, yanık gibi problemlerde doktorunuz pomad olanını size önerecektir.

Gözaltı bölgesine Hametan Sürülür mü?

Gözlere gelmeyecek şekilde kullanılabilir. Gözaltı torbalarındaki şişlik ve morlukların kötü görünümümüz azaltır. Ancak düzenli olarak gözaltına sürülmesi önerilmez. Bu bölgeler için etkili olan cilt bakım kremi ve ilaçların doktorunuz önerisi ile kullanımı uygundur. Gözaltı sorunlarında uykunuzu düzenli hale getirmeli, dengeli beslenmeli, sigara, alkol gibi cildi yaşlandıran şeylerden uzak durmalı ve göz bölgenizi güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız.

Hametan Krem Vajinaya Sürülür mü?

Kadınlarda hametan krem, genital bölgede dikkatlice kullanılmalıdır. Vajina içine kesinlikle sürmeyiniz. Vajina dışında yer alan bölgeye de, hametan kremi dikkatli şekilde uygulayarak kullanınız.

Hametan Krem Kortizon içerir mi?

Hametan krem kortizon içermemektedir.  Krem ve pomad olan her iki formunda da durum bu şekildedir.

Hametan Krem Evde Kullanımı Nasıldır?

Mutlaka doktorunuz tarafından kullanımı reçete edildikten sonra kullanınız. Ciltteki hasarlı bölgeler (yara, yanık, pişik, tahrişler, kaşıntı, iltihap, akne v.b) önce temizlenip hijyen sağlanmalı, daha sonra krem ya da pomad bu bölgeye sürülüp cilde nüfuz etmesi sağlanmalı. Hametanı sürdükten sonra, üstünü kapatmaya gerek yoktur.

Hamile Kadınlar Hametan Kremi Kullanabilir mi?

Hamilelikte hametan kullanımın etkileri hakkında mevcut bir klinik araştırma bulunmamaktadır. Doktor önerisi ve gözetimi altında kullanımı yapılmalıdır. Gebe olduğunu kremi kullanmaya başladıktan sonra öğrendiyseniz, mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin.

Aynı şekilde, emziren anneler için de hametan krem kullanımı doktor önerisi alınarak uygulanmalıdır.

Hametan pişik kremi bebekler için uygun mu?

Yeni doğan bebekler dışında, çocukların ve bebeklerin cildine sürülebilir. Pişiklerde etkili bir kremdir.

Dudaklardaki çatlaklar için sürülebilir mi?

Evet, hametan kremi dudak bölgenizdeki çatlakları ortadan kaldırmak ve dudaklarınızın nemlenmesi için kullanabilirsiniz.

Hametan Krem Egzamaya İyi Gelir mi?

Egzama sorununu tedavi etmez. Ancak egzama ile birlikte ortaya çıkan semptomlardan olan kaşıntı problemine karşı kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu