Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Bitkisel Cilt Maskesi Tarifi

Her gün yapacağınız pratik bir takım öneriler sayesinde cildinizin yaşlanmasına engel olabileceğiniz gibi günlük cilt bakımını da bu sayede gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalemizde cilt bakımınız için olmazsa olmaz altı altın kuralı bulabilirsiniz. Programlı ve düzgün bir şekilde uyguladığınız taktirde cilt sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

Cilt Bakımı İçin 6 Altın Kural

Güneşe çıkarken mutlaka her gün koruyucu krem kullanın.

Uzmanlar yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde güneşin etkisinden korunmak için en az 30 koruma faktörlü güneşten koyurucu kremler kullanılmasını tavsiye etmekteler. Fakat genellikle bu kremlerin kıvamı diğer nemlendirici gibi alışık olduğunuz ürünlerin kıvamından biraz daha yoğun olduğu için gün içerisinde makyajın bozulmasına neden olarak kişilerin rahatsız olmasına sebep verebiliyor. Bu durumun çözümü ise gayet basit. Yağ içermeyen koruyucu özelliği bulunan nemlendirici cilt bakım kremlerini kullandığınız taktirde gün içerisinde hem makyajınız bozulmayacak hemde güneşin zararlı ışınlarından korunmuş olucaksınız. Bu kuralı sürekli uygulayabilmeniz için güneşin altına hiç krem kullanmadan çıkan birisinin cildini incelemek yeterli olucaktır. Muhtemelen gördüğünüz lekeli ve kırışıkların olduğu cilt sizi krem kullanmak için motive edicektir.

Gece yatmadan önce mutlaka gün içerisindeki makyajınızı temizleyin.

Makyaj yapmaya başladığınız andan itibaren bu malzemelerin içerisindeki bir takım kimyasallar ve ciltte bulunan yağın karışması neticesinde ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve cildinizin hava almasını engelleyerek cilt üzerinde sivilcelerin meydana gelmesine neden olur. Bunun dışında gün içerisinde yaptığınız makyaj havada bulunan tozu ve çeşitli cilde zararlı maddelerin cilt yüzeyine yapışmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden mutlaka her gün uyumadan önce yüzünüzdeki makyajı temizlemeniz cildinizin yatarken nefes alması ve gün içerisinde oluşan deformasyonu düzeltebilmesi için önemlidir.

Banyodan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın.

Her gün yeni bir güne başlamak için veya günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için yapmış olduğunuz banyo neticesinde cildinizin kaybetmiş olduğu nemide geri kazandırmanız gerekiyor. Bu işlem için yüz kozmetikleri ve vücut losyonları çok yerinde bir tercih fakat doğru bir şekilde uyguladığınız taktirde. Bu işlem için kullanacağınız vücut nemlendirici kreminizi duş aldığınız yere koymak banyonun ardından vücudunuzu nemlendirmeyi unutmamak için oldukça önemlidir. Banyonuz bittikten sonra tam olarak kurulamadığınız nemli vücudunuza vücut losyonunuzu uyguladığınız taktirde vücudunuzun kaybettiği nemi geri kazandırmış olucaksınız.

Spordan sonra mümkün olduğunca çabuk banyo yapın.

Günümüzde gerek televizyondan gerek arkadaş arasında konuşulan muhabbetler sonrasında sporun insan vücudu için olan önemi toplumumuzda günden güne kavranmaktadır. Bu sebepten ötürü bayanlar gün geçtikçe daha çok spor salonlarına gitmeye ve formlarını korumaya özen göstermektedir. Yalnız spordan çıkıldığı zaman spor salonunun duşlarını kullanmak istemeyen ve evine geldiğinde kendi evinde duş alma alışkanlığı olan kişilerin sayısıda hiç az değildir. Bu son derece yanlış ve ciltte sivilceler çıkmasına neden olucak bir harekettir. Sporun ardından atılan ter mümkün olduğunca cilt yüzeyinden temizlenmelidir. Aksi taktirde terin içerisinde vücuttan atılmış olan zehirli maddeler yüzünüzde tekrardan kuruyarak sivilcelere neden olucaktır.

Doktor kontrollerinizi aksatmadan gerçekleştirin.

Dünya atmosferinde gün geçtikçe yayılan kötü gazlar neticesinde bu adeta bir sera etkisi yaratarak güneşin zararlı ışınlarının etkisini kat kat arttırarak vücudumuza temas etmesini sağlamaktadır. Bu yüzden mutlaka senede en az bir kere dermatolog hekime gidilmesi ve çeşitli kontrollerin yapılması oldukça önemlidir. Güneşten dolayı etkilenen benler veya çeşitli cilt lezyonları bu muayeneler sayesinde erken teşhis edilerek tedavisinin hemen yapılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kanserden bile korunmak için bu testleri senede bir kere aksatmadan yaptırmanız büyük fayda var.

Haftada en az iki gün krem peeling uygulayın.

Cilt bakımın da arada bir cildin alışık olmadığı kremleri uygulamak son derece önemlidir. Yeni doğan bir bebekte hücre yenilenme hızına bağlı olarak cilt yenilenme süresi 14 günde bir olurken, 40 yaşındaki bir kişi aynı işlem için 28 güne gereksinim duymaktadır. Bu 28 günlük sürede ise cilt hücreleri kuruyarak parlaklığını yitirmektedir. Bu durumun önüne geçmek ve cildinizin parlaklığını her zaman sağlamak için haftada en az iki kere krem peeling uygulamak yeterli olacaktır. Bu sayede cilt yüzeyinde bulunan ölü derileri temizlemiş ve cildinizin parlak görünümünü geri kazanmış olacaksınız.

Evde Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Bitkisel Cilt Bakımı Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz birkaç bitkisel yağ ile evinizde doğal ve ucuz bir şekilde cilt bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik tüm bunları yaptığınız zaman ekstra olarak kozmetiklere para harcamanızada gerek yok. İşte en çok kullanılan alternatif cilt bakım yağları :

Gül Yağı: Özellikle hassas ve herşeyden alerji kapmaya meyilli bir cilt yapınız varsa gül yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cilt yüzeyini derinlemesine temizleyici özelliği bulunan yağ aynı zamanda sıkıştırıcı özelliğiylede daha gergin bir cilde sahip olmanıza yardımcı olucaktır. Bu sayede yaş ilerledikçe ciltte meydana gelen sarkmalarında önüne geçebilirsiniz.

Papatya Yağı: Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltlerini canlandırıcı ve sağlıklı bir hale getirebilmesi için papatya yağı tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda bu yağında hassas cilt tiplerinde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Limon Yağı: Aşırı derecede yağlı ciltlerin en çok karşılaştığı problemler sivilce ve siyah nokta oluşumlarıdır. Limon yağıyla birlikte siyah noktalardan tamamen kurtulabilir ve düzenli bir şekilde kullandığınız taktirde yeni siyah noktaların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Tonik özelliğide bulunan limon yağı düzenli kullanımda yağ dengesini sağlayarak cildinizin çok parlamasınıda engelleyecektir.

Havuç Yağı: Havucun içerisinde bol miktarda A vitamini ve Beta Karoten maddesi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü havuç yağı özellikle yaz aylarına geldiğimiz şu günlerde sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacağı gibi daha önceden güneş yüzünden meydana gelmiş cilt lekelerininde geçmesine yardımcı olucaktır. Aynı zamanda cilde doğal bir bronzluk kazandırdığı için yaz aylarında daha çok kullanılan bir bitkisel cilt bakım yağıdır.

Portakal Yağı: Portakalın içerisinde bol miktarda C vitamini bulunduğu için portakal yağıda cildi besleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda içerdiği bir takım maddeler sayesinde cildinizin daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olucaktır. Yüz makyajını temizledikten sonra derinlemesine temizlik yapmak açısından temizleme toniği olarakta kullanılabilir.

Kakao Yağı: Özellikle hamilelik döneminin ardından meydana gelen cilt çatlakları bayanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kakao yağı içerisinde bol miktarda bulundurduğu nemlendirici özelliği olan maddeler sayesinde bu çatlaklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda kuru ciltlerin nemlenmesi ve genellikle kış aylarında görülen dudak çatlamalarına karşıda oldukça etkilidir.

Kayısı Yağı: Kayısı yağı tüm bu sıraladığımız yağların içerisinde en işlevsel olanıdır. İçerisinde bulunan cilde iyi gelen maddeler yüzünden bayanların en çok faydalandığı cilt bakım yağıdır. Kayısı yağı cilt yüzeyinde bulunan sivilceleri yok eder ve bayanların korkulu rüyası olan kırışıklıkların onarılmasına yardımcı olur. Nemlendirici özelliğide bulunan bu yağ kuru ciltler içinde idealdir.

Vişne Yağı: Peeling etkisine sahip olan bu yağ cildinizi ölü derilerden temizlemek için idealdir. Yukarıda sıraladığımız yağların herhangi birisiyle karıştırılıp masaj eşliğinde cilde sürüldüğü taktirde etkisini çok kısa süre içerisinde gösterecektir.

Evde Zencefilli Cilt Maskesi Tarifi

Zencefil şifalı bitki olarak 5 bin yıldan fazla zamandır kullanılmaktadır. Asya ya özgü bu mucizevî bitki, çaylarda, masaj yağlarında ve birçok doğal şifa kaynağı üründe favori katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bunlardan farkı olarak Zencefil, keskin aromatik yapısı canlandırıcı ve sıcaklık artırıcı yetenekleri sayesinde kozmetik sektörünün de gözde şifalı bitkilerindendir. Kozmetik ürün olarak zencefil canlandırıcı etkileri sayesinde cilt bakımında; gözenekleri temizleyici, ciltteki toksinleri arındırıcı, ciltteki hırpalanmalara bağlı küçük yara bere ve sivilce iltihaplarını azaltıcı olarak kullanılır. Zencefilin anti fungal özelliği sayesinde mantar hastalıklarına iyi geldiğini de bütün bu bilgilere eklemek yerinde olur.

Yazımızda zencefilli cilt maskesini anlatacak ve zencefilli cilt maskesinin yapımını öğreteceğiz.

Zencefilli Cilt Maskesi:

Öncelikle zencefilin dış yüzündeki kahverengi kabuğu sarı etli kısma kadar soyun.

İkincil olarak soyulmuş zencefil parçalarını kalın dilimler halinde çubuk şeklinde kesin

Üçüncül olarak, cildinizi hafifçe yıkayın ardından tercihen rafine edilmemiş saf zeytinyağıyla uygulama yapacağınız yeri hafifçe yağlayın.

Dördüncül olarak, doğradığınız zencefil parçalarını uygulama yaptığınız cilt bölgesine yerleştirin.

Hepsi bu kadar bu basit tedaviyi istediğiniz kadar istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Zamanla gerçekten etkili bir uygulama olduğunu anlayacaksınız. Cilt bakımı sabır ister. Devamlılık ise vazgeçilmez şarttır.

NOT: Zeytinyağına karşı vücudunuz alerji geliştirmez. Ancak, zencefile karşı alerji geliştirme ihtimaliniz vardır. Vücudunuzun zencefile karşı alerji geliştirip geliştirmediğini anlamak için cildinizin tercihen pek fazla göz önünde olmayan bir yerine bu uygulamayı yapınız. Yalnız az bir alana uygulama yapınız ve bekleyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu