Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal ve gür saçlara sahip olmak için doğru saç bakımı hakkında gerekli bilgiye sahip olmak önemlidir. Kadın ver erkekler için hem dış görünüş hem de mental açıdan özgüven ve mutluluk veren güzel saçlara sahip olmak için neler yapılacağını araştırdık.

Özellikle; günlük saç bakımı nasıl olmalı? Kısa, Kıvırcık ve dalgalı saçlara özel saç bakımı, erkekler için saç bakımı önerileri, doğal saç bakım yağları, doğal bitkisel maskeler ve saç bakım ürünleri ve fiyatları hakkında bilgiler sunacağız.

 Kısa Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

2021 yılının modası haline gelen kısa saçlar oldukça iddialı modeller ile karşımıza çıkıyor. Ülkemizde ve dünyada birçok ünlünün saçlarını kısa kestirmesi ile moda olan kısa saç bakımı da oldukça önemli. Modayı takip etmek isterken saçlarınızın güzelliğini ve sağlığını kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Kısa kestirdiğiniz saçlarınız için uygulayabileceğiniz doğal bakımların başında gelen yöntem kuaför veya saç tasarımcınızın sizlere uygulayacağı saç bakımları gelmektedir. Kısa saçlar güzel olduğu kadar saç bakımı zor olan modellerdir.

Kısa saçların daha bakımlı ve güzel görünmesini istiyorsanız saç kesiminin orantılı şekilde yapılmasına özen gösterin. Dalgalı, küt ya da kıvırcık kısa saçların bakımı için öncelikle her gün saçlarınızı yıkamalısınız. Saç ve cilt tipinize uygun saç şampuanı kullanmalı ve evde kendi başınıza uygulanan doğal bakım kürleri ile saçınızı sağlıklı ve diri tutmalısınız.

Kısa saçların şekil alması zor olabilir. Saçlarınızın ideal şeklini alması için fön çekebilirsiniz.

Ancak saçlara günlük olarak sık sık fön çekmek saçlarınız için zararlı olabilir. Fönler saçınızda kırıklara neden olabilir ve saç tellerinizi zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle, saçlarınızın daha canlı olması ve doğal güzelliğini koruması için zeytinyağı bakım kürünü deneyebilirsiniz.

Saçlarını kısa kestiren bayanlar boya ile rengini değiştirme işleminden uzak durmalıdırlar. Kısa saçlar nedeni ile boyalar direk olarak saç diplerine ulaşacağından dökülmelere neden olacak ve saçlarınızın kökten zayıflamasına yol açacaktır.

Kısa saç modasına sizde katılmak istiyor iseniz önerilerimizi dikkatle okuyup uygulamanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Bu şekilde hem modayı yakından takip etmiş olacaksınız hem de saçlarınızın sağlığını kaybetmesini engellemiş olacaksınız.

Kalın telli saçlara günlük bitkisel bakım nasıl yapılır?

Yapıları nedeni ile şekil almakta zorluk çıkardıkları için kuaförler tarafından asi saç olarak nitelendirilen kalın telli saçlar aslında çok kolay yollar ile şekil alabilirler.

Kalın telli saçlar aslında en sağlıklı saç tipleridir. Kolay kolay zedelenmez, doğru bakımlar sayesinde oldukça güçlü olan yapıları iyice güçlenir. Önemli olan saçlarınıza gerekli özeni göstermeniz ve gerekli bakımı günlük olarak yapmanızdır.

Kalın telli saçlar her gün yıkanmak zorunda değildir. Haftada iki kez yıkanması yeterli olan saç tiplerindendir. Kullanacağınız şampuan mutlaka kalın telli saçlar için üretilen ürünlerden olmalıdır.

Şampuanlama işlemi sonrasında mutlaka saç kremi kullanmanız gerekmektedir. Kalın yapıya sahip olan saçlarınızın gerekli nemi alması için bu gereklidir.

Bitkisel saç bakım maskelerini kullanmak saçlarınıza oldukça iyi gelecektir. Özellikle kalın telli saçların en iyi şekilde nemlenebilmesi için mutlaka zeytinyağlı doğal bakım maskeleri kullanmak gerekiyor. Bu maskeler dışarıda hazır şekilde satıldığı gibi evde kendinizde hazırlayarak kolaylıkla uygulayabileceğiniz maskelerden oluşuyor.

Saç bakım maskelerinin kullanımı genellikle banyo öncesi haftada bir kere uygulanır ve yaklaşık yirmi dakika saçlarımızda bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra mutlaka saç kremi uygulanmalıdır. Kullanacağınız saç kremi mümkünse bitkisel olmalıdır.

Yağlı saçlara evde bitkisel karışım önerileri

Saçların yağlanması özellikle bayanların en çok sinir olduğu ve kendilerine olan güvenlerini kaybettiği saç tipleridir. Yağlı saçlar için özel bitkisel bakımlar uygulamak oldukça kolaydır. Bu bakımları evde kolaylıkla uygulayabilir ve saçlarınızın yağlı görünümünün ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere evde yağlı saçlar için uygulayabileceğiniz bitkisel bakım reçetelerini sunacağız.

Formül 1;

Gerekli Malzemeler;

  • 1 litre su
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 adet limon
  • 10 gram ıhlamur çiçeği

Evde Hazırlanışı ve Uygulanışı;

1 litre su içerisine eklediğiniz ıhlamur çiçeğinin içerisine bir adet limonun kabuklarını rendeleyin. Bu karışımı kaynatın, 10 dakika demlendirdikten sonra içerisine elma sirkesini ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı parmak uçlarınızın yardımı ile saç diplerinize yedirip yaklaşık yarım saat bekletin. Ilık su ile durulayın. Bu karışımı haftada bir kere uygulamanız saçlarınızın yağlanma oranının azalmasını sağlayacaktır.

Formül 2;

Gerekli Malzemeler;

  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı polen tozu
  • 1 çay kaşığı kadar deniz tuzu
  • 1 fincan maden suyu

Evde Hazırlanışı ve Uygulanışı;

Maden suyun içerisine eklediğiniz deniz tuzu, polen tozu ve elma sirkesini iyice karıştırdıktan sonra parmak uçlarınız ile saç diplerinize masaj yaparak sürünüz. Bir saat beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayarak durulayınız. Bu karışımı haftada bir kere uygulayabilirsiniz, saçlarınızın yağlanma sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Röfleli Saça Evde Uygulanacak Yöntemler

Kadınların en çok tercih ettiği saç seçimlerinden olan röfleyi seven hanımlar, saçlarınıza evde nasıl bakım uygulayacağınızı da bilmek zorundasınız. Evde  uygulayacağınız  yöntemleri doğru bir şekilde yaparsanız röflenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiz. Evde yapılan ilk yanlış şudur;

Saçlarınız röfleli  diye  röfle şampuanlarını  seçmeyiniz. Saç derinize göre şampuan seçimi yapmalısınız. Sabah duş aldıktan sonra  akşama doğru saçlarınızda yağlanma görülüyorsa sizin saç deriniz yağlıdır. Ona göre şampuan almalısınız. Şampuanın yanı sıra  röfleli saçlar için krem ve maske tercih etmelisiniz.

Duş aldıktan sonra saçlarınızı  güzelce havlu ile kurulayın. Ardından saç maskesini saçlarınızın uçlarına sürmeye başlayın. Maskeyi tüm saç uçlarına uyguladıktan sonra saçınızı acıtmayacak tarak  ile  saçlarınızı tarayın ve farkı kuruduktan sonra hissedeceksiniz.

Hamile kadınlarda saç bakımı

Hamile bayanların  en çok merak ettiği konulardan biri olan, hamilelikte saç boyamak bebeğe zarar verir mi?  sorusuna  yanıt vereceğiz. Kuaförlerin birçoğu tabi ki hamile bayanların saçını boyamıştır fakat  önemli olan hamilelik ilk üç ayında saça boyanın değmemesidir.

Hamileliğin ilk üç ayında önemli hormonal değişimler gözlendiği için boya vücutta ters tepki yaratabilir.  Boyaların kokusu  keskin olduğu için  boyama yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer,  kadın çok zorda ise  saç diplerine boya değdirilmeden  büyük bir dikkatle boyama işlemi yaptırılabilir.

Birçok kadın doğum uzmanı da  hamilelilik sürecinde  bayanların saçlarını boyamamaları gerektiğini savunuyorlar. Önemli olan ilk üç ay içerisinde boyamamak ve illa saç boyatmak istiyorsanız organik saç boyaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bayanların saçlarının bakıma ihtiyaç duyduğu gibi erkeklerin saçları da doğal olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Erkeklerin saçlarının kısa olması, yapı gereği daha sert ve güçlü olması hiç dökülmeyeceği veya kırılmayacağı anlamına gelmemektedir.

Saçlarımızın besin kaynağı olan hücrelerin kana ihtiyacı olduğundan mutlaka her bakımda veya her şampuan uygulamasında masaj yapılması gerekmektedir. Masaj uygularken parmak uçlarımızı kullanmamız yeterlidir.

Parmak uçlarımız ile hafif ve dairesel hareketler ile saç diplerimize uygulayacağımız masaj saç köklerimizi besleyen hücrelerimizi ve kan dolaşımını harekete geçireceğinden en iyi bakımı uygulamış olacağız. Bu masajı günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Erkeklerde genellikle başın üst kısmında saç dökülmeleri görülmektedir. Bu nedenle erkeklerin bu bölgelere daha çok masaj uygulaması yapmaları gerekmektedir. Erkekler için kullanılacak olan bakım yağları ile yapılan masajlar parmak uçları veya avuç içleri ile uygulandığında en etkili sonuçları verecektir.

Masaj uygulaması sırasında veya sonrasında saç derisinde kızarıklıklar oluşabilmektedir, bu kızarıklıklar ters bir durum olduğunun göstergesi değildir aksine kuaförler bu kızarıklıkların ortaya çıkmasının masaj işleminin olumlu sonuçlar doğuracağının göstergesi olduğunu belirtmektedirler.

Saçlara uygulanacak masaj işlemi şampuan kullanımı sırasında veya herhangi bir bakım ürünü kullanılması esnasında uygulanmaktadır ve en az üç dakika boyunca uygulanmalıdır. Saçlara uygulanan bu masaj hem saçların güçlenmesini sağlar, dökülme ve kırılmaları engellemekle birlikte saçlarda ortaya çıkan kepek probleminin de ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Saç kremi hangi sıklıkta kullanılmalı?

Birçoğumuz saç kremini hangi sıklıkta kullanacağımızı bilemeyiz.  İyi bir saç kremi olduktan sonra  her gün saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saç kreminin zararı yoktur  yararı vardır. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç kremini  saç diplerimize değirmeden saç uçlarımıza uygulamalıyız.  Saçlarımızda 1-2 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkamalıyız.

Saç kremi saçlarımızın onarılmasında,   yıpranan saçların  düzelmesine yardımcı olur. Saç kremlerinin de çeşitleri vardır. Örneğin, saçınızın banyo yaptıktan sonra yumuşak olmasını istiyorsanız yumuşatma özelliği olan saç kremlerini tercih ederken, saçlarınızın kabarmamasını ve düz kalmasını istiyorsanız saç tipinize uygun saç kremi  seçmelisiniz. Saç kremlerinin düz saçlar için, kıvırcık saçlar için, dalgalı saçlar gibi birçok  çeşit saç kremi mevcut.

Saç Bakım Yağları

Saç bakımında en önemli faktörlerden biri olan saç bakım yağları doğru ve düzenli kullanım ile saçların eski canlılığına kavuşmasına, dökülmelerin ve kırılmaların önlenmesine oldukça yardımcı oluyor.

Saç bakım yağlarını kullanmak kolay bir işlemdir ve evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Asıl sorun ise doğru saç bakım yağını bulmaktır. Doğru saç bakım yağını kullanmadığınız takdirde saçlarınızın güçlenmesinden çok güç kaybetmesine ve dökülmesine neden olabilirsiniz.

Saç bakım yağları kullanmadan önce saç tipinizi öğrenmeniz gerekli. Birçok güzellik merkezinde bu hizmet veriliyor, saç tipinizi öğrenmek için bu merkezlerden yardım alabilirsiniz. İkinci aşama ise saçınıza en uygun bakım yağının hangisi olduğunu öğrenmektir. Bunun için dermatologlardan bilgi alabileceğiniz gibi saç bakım uzmanlarının da yardımına başvurabilirsiniz.

Saç tipinize uygun bakım yağını öğrendikten sonra bu yağı eczanenizden temin edebileceğiniz gibi aktarlardan da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Doğal Saç bakım yağları arasında en çok kullanılanlar ise;

Jojoba Yağı; Jojoba yağı kuru saç tiplerini nemlendirmek için en ideal yağdır. Nemlendirmenin yanı sıra saç dökülmelerine karşı da kullanılan Jojoba yağı duş öncesi saça uygulanır ve özellikle saç diplerine yedirilir. 10 dakika sonra saç tipinize uygun şampuan ile yıkayarak kurulayabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı; zarar görmüş saçlar için en ideal yağdır. İçerisinde bulunan mineraller saçların güçlenmesi için birebirdir ayrıca saçların nemlenmesin de sağladığından kırılmaların ve dökülmelerin engellenmesinde kullanılır.

Biberiye Yağı; saçlarda oluşan kepeklenme problemini ortadan kaldırmak için kullanılan bir bakım yağıdır. Biberiye yağını saç diplerinize bir pamuk ile veya parmak uçlarınızla iyice yedirerek masaj yapın ve sıcak havlu ile kapatın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayarak kurulayın

Saç bakım ürün markaları

Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzaması için kullandığımız ürünler içerisinde birçok farklı marka bulunmaktadır. Genellikle kozmetik üzerine üretim yapan her firmanın mutlaka saç bakım ürünleri, şampuanları, saç kremleri bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en çok bilinenler ise Loreal, Head & Shoulders, Dove, Clear, Elidor, Panthene gibi markalar yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda firmalar sürekli saç bakım ürünleri ile ilgili ürün geliştirmesi yapmakta ve bu ürünleri piyasaya sürmektedir. Saçlarımız bizler için çok büyük önem taşıdığından yapmamız gereken bilinmedik markaların ürünlerini kullanmamaktır.

Saç bakım ürünlerinde bilinen markaları kullanmak hem cilt sağlığımız hem de saç sağlığımız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu ürünler içerisinde Loreal şampuan, saç kremi ve bakım ürünleri konusunda oldukça gelişmiş bir markadır.

Yılların markası olma özelliğini taşıyan Clear, Elidor ve Panthene ise saç bakım ürünlerinin yanı sıra saçların kepek sorununun ortadan kaldırılması için bir çok ürün piyasaya süren firmalar arasında yer alıyor.

Bu markaların yanı sıra saç bakım ürünleri konusunda üretim yapan birçok marka bulunuyor. Uzmanlar saç bakım ürünlerinde bilinen ve yıllardır bu alanda faaliyet gösteren firmaların ürünlerini kullanmanın en sağlıklı ve doğru seçim olacağı konusunda görüş belirtiyorlar. Bu markaların saç bakım ürünlerini alırken mutlaka saç tipinize ve saçlarınızda ki sorunlara karşı etki edecek ürünlerin seçilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu