C Vitamini Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminler arasında olan C Vitamini, günlük tüketilen birçok sebze ve meyvede bulunan ve eksikliği halinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bir vitamindir. C vitamini ile ilgili merak edilen konular arasında ise, C vitamini ne işe yarar? C vitamini hangi besinlerde (sebze – meyvelerde) bulunur? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Günlük ne kadar C vitamini alınmalı? C vitaminin faydaları gibi konular gelmektedir.

C Vitamini Nedir?

Tıpta ASKORBAT olarak adlandırılan C vitamini birçok gıdada veya diyetlerde takviye olarak satılan bir vitamindir. C vitaminin cildimize onarım, bakım ve nörotransmitter üretimi gibi bir çok işleve katkısı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için olmazsa olmaz bir vitamindir.

C vitamini diğer vitaminlere göre suda rahatlıkla çözünebilmektedir. Bu sebeple vücudumuz gerekli olanını aldıktan sonra geri kalanını idrar yolu ile vücuttan atmaktadır. Aldığınız C vitamininin oranına göre vücut çok küçük bir miktarını tutmaktadır. Ancak durum bu şekilde diye C vitaminini az almamalısınız. Olası her hangi bir rahatsızlıkta vücudunuzdaki C vitaminin miktarına göre iyileşme süreniz uzar ya da kısalır. C vitaminin en fazla bulunduğu besinler arasında, portakal, mandalina, greyfurt, biber, çilek, lahana, ıspanak, brokoli, kivi, ananas, çilek, domates, roka, maydanoz, limon gibi sebze ve meyveler gelmektedir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Tıp dilinde ASKORBAT asit olarak adlandırılan C vitamini insanlar için en önemli ve doğal antioksidanlarından biridir. Ayrıca DSÖ tarafından en yararlı vitamin listesinde ilk sırada yer almaktadır. C vitaminin lokal olarak kullanımı vücudumuza oldukça faydası bulunmaktadır. Dış etkenlerden gelebilecek hasarların hücreye zarar vermesini engellemektedir. Ayrıca cildinizde yaşlanma ile oluşan kırışıklıkları ve cilt tonunuzu da iyileştirmektedir.

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

C vitamini eksikliğinde vücutta çeşitli belirtiler görülür. C vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri arasında şunlar gelmektedir:

Tavuk cildi

C vitamini, içerisinde bulundurduğu kolajen sayesinde cilt, eklem, kan damarları, kemik, eklem gibi dokuları besleyip güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Vücudunuzdaki C vitamini yeterli oranda olmadığı zaman,  keratoz pilaris cilt rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ile birlikte, cildinizin gözeneklerinin içerisi keratin ile birikerek tavuk derisine benzer bir deriye dönüşmeye başlar.

Kırık, sarmaşık saçlar

Vücudunuzdaki C vitamini eksik olduğu zaman, saçların uzarken protein eksikliğinden dolayı saçın sarmaşık gibi veya kırık bir şekilde uzamasına neden olmaktadır.

Saç derisinde kırmızı leke

Saç derinize kan ve besin taşıyan birçok kılcal damarlar bulunmaktadır. Vücudunuzda yeterli C vitamini olmadığı takdirde, bu damarlar çok çabuk çatlamaktadır. Bu çatlamalar nedeni ile saç derinizde kırmızı lekeler çıkmaktadır.

Kırmızı Noktalar ve Çizgili Tırnaklar

Vücudunuzda C vitamini eksikliği olduğunda el ve ayak parmaklarımızı dış etkenlerden koruyan tırnaklarımız oldukça kırılgan olabilmektedir. Genellikle tırnakların kırılgan olmasını demir eksikliğinden olduğunu söylemektedirler ancak C vitamini de bu sorunda büyük rol oynamaktadır. Tırnağınızın bağlı olduğu et yatağında olan kanamalar C vitamini eksikliği ortaya çıkması ile yataktaki damarların incelmesi ve çatlaması sonucu oluşmaktadır.

Kuru ve Hasarlı Cilt

Sağlıklı bir cildin yarısından fazlası neredeyse C vitamini sayesinde oluşmaktadır. Sebebi ise C vitamini cildi güneş sayesinde ortaya çıkan oksidatif hasarının ve sigara dumanı gibi zararlı maddeler maruz kalmasını engeller.

İyileşmeyen Yaralar

C vitamini eksikliği ile birlikte kolajen oluşumu da azalmaktadır. Bu vücudumuzda oluşan çeşitli yaraların geç iyileşmesine veya iyileşmemesine neden olmaktadır.

Eklemlerin Şişmesi, Kemiklerin Zayıflaması

Eklem ve kemiklerimizin güçlü ve sağlıklı olabilmeleri için oldukça fazla kolajene ihtiyaç duymaktalar. C vitamini eksikliği ile bu kolajen sağlanamadığından dolayı kemik ve eklemlerimiz zayıflayabilmekte veya hassaslaşabilmektedir. Uzmanların araştırmaları sonucu C vitamini kemik oluşumunda ve gelişiminde oldukça önemli bir rol oynadığını belirlemiştirler. Bu sebeple C vitamini eksik etmemelerini belirtmişlerdir.

Kanayan Diş Etleri

Olması gerekenden daha kırmızı veya şişip kanayan diş etleriniz bulunuyorsa, hemen vücudunuza C vitamini takviyesi almalısınız. C vitamini eksikliği olarak diş etlerinin zayıflamasına neden olup, diş etlerinde bulunan damarların kırılgan olmasına neden olur. C vitamini eksikliği sürekli devam ederse, ilerleyen zamanlarda diş etleri morarabilmekte ve hatta çürümeye başlamaktadır.

Zayıf Bağışıklık

Vücudumuzun enfeksiyon ve hastalıklar ile mücadele edebilmesi için C vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar. C vitaminin eksikliği oluştuğu zaman,  vücudumuz dışarıdan gelen saldırılara korumasız hale gelmektedir. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için günlük C vitamini ihtiyacınızı almanız önemlidir.

Demir Eksikliği

Vücudunuzdaki C vitaminin seviyesi düşük olduğunda, tükettiğiniz bitkilerdeki demirin emilimi az olacaktır. Bu da vücudunuzda demir eksikliğine yol açabilmektedir.

Açıklanamayan Kilo Alımı

C vitaminin en etkili ve bilindik bir faydası da yağ hücrelerindeki yağ salınımı düzenleyip, stres hormonlarını azaltarak obeziteyi önlemeye yardımcı olmasıdır.

Yorgunluk ve Kötü Ruh Hali

Gün içerisinde aşırı yorgun oluyorsanız ve agresif oluyorsanız eğer C vitamini eksikliğinden dolayı olabilir. Bir çok nedene bağlı olarak görülebilen yorgunluk ve huzursuz ruh hali durumlarında kan değerlerine baktırarak, C vitamini eksikliği araştırılmalı ve tedavi buna göre şekillenmelidir.

Merak Edilen Sorular

C Vitamini Günde Ne Kadar Alınmalı?

C vitamini günlük alımı 4 yaşındaki kişiler için 80 mg’dır. Ancak yetişkinler için bu değer değişiklik göstermektedir. Bunu da öğrenebilmek için doktor ile görüşerek günlük almanız gereken C vitamini takviyesini öğrenebilirsiniz.

C vitamin takviyesinin vücuda faydaları

Takviye alımı oldukça basit olan C vitaminini doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmanızda fayda bulunmaktadır. Eğer hap alamıyorsanız bunu doktorunuza belirtmekte fayda vardır.

  • Cildin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlamaktadır. Bu sayede cilt nemlenerek daha geç kırışmaktadır.
  • Cildinizde ki oluşan sivilce izlerinin azalmasında katkıda bulunur.
  • Solgun ciltlerin canlanmasına ve cilt tonun eşitlenmesini sağlar.
  • Cildi onarıp yenileyerek, ciltte oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Güneş lekelerini azaltarak pürüzsüz ve parlak görünüm almasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu